2017 PEN Onur Ödülü Gazeteci Turhan Günay’a Verildi

0
1504

2017 PEN Onur Ödülü Gazeteci Turhan Günay’a Verildi
PEN Yazarlar Derneği Türkiye Merkezi, Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay’a, “edebiyata ve demokrasi kültürüne katkılarından ötürü bir şükran ifadesi olarak”, 2017 PEN Onur Ödülü’nü sundu.

Günay’a hitaben kaleme alınan açıklama şöyle: “Sayın Turhan Günay, edebiyatımıza yıllardır yaptığınız sonsuz katkılar için; genç yazarlara, şairlere yol göstericiliğiniz için; yazılarınız, eleştirileriniz, yöneticiliğiniz ve editörlüğünüzle edebiyatın yaratıcı ve birleştirici gücünü yücelttiğiniz için; tüm çalışmalarınızdaki dikkat, titizlik ve özen için; düşünce ve ifade özgürlüğünü her ne pahasına olursa olsun savunduğunuz için; hayata karşı onurlu ve vicdanlı duruşunuz için; sözünüzü, düşüncenizi, eyleminizi, saz çalışınızı, türkü çağırışınızı, güler yüzünüzü ve daha nice özelliği bir kıldığınız ve kişiliğinizin harcı yaptığınız için…”   Size 2017 PEN Onur Ödülü’nü sunmaktan kıvanç ve sevinç duyduğumuzu saygıyla bildiririz. En iyi dileklerimizle, PEN Yazarlar Derneği – Türkiye Merkezi.

‘Çok mutlu oldum
Turhan Günay da ödülle ilgili düşüncelerini, “Böyle bir ödül aldığım için öncelikle sevincimi ve mutluluğumu belirteyim. ‘Ödüller benim için bittiği’ dediğim bir dönemde geldiği için de ayrıca çok mutluyum.  Bu ödülü de büyük bir sevinçle alıyorum. PEN yöneticilerine, başta Zeynep Oral, Tarık Günersel, Halil İbrahim Özcan olmak üzere bütün PEN ailesine çok ama çok teşekkür ediyorum” sözleriyle anlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here