Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı 4. Çocuk Edebiyatı Ödülleri Sahiplerini Buldu

0
360

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı 4. Çocuk Edebiyatı Ödülleri Sahiplerini Buldu…

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı 4. Çocuk Edbiyatı Ödülleri adı altında düzenlenen ödülde; Çocukların bilincini kirletmeyen, estetik algılarını geliştiren, edebiyattan zevk almalarını sağlayan Türkçe eserlerin ortaya çıkarılması ve çocuk edebiyatına dikkat çekilmesini amaçlamaktadır.
Yukarıdaki kriterlerden hareketle 2021 KYÖV 4. Çocuk Edebiyatı yarışmasının kazanan eserleri ve gerekçeleri aşağıdaki gibidir.

Kişilerin ve toplumun belleğinde travmatik bir etkisi olan deprem olgusunu, çocuk dili ve duyarlılığını incelikle gözeterek işlediği, aynı zamanda bir coğrafyanın özgünlüğünü arkadaşlık, düş, sevgi, cesaret gibi kavramlarla bir ailenin dokunaklı ve gerçekçi bir göç serüvenine dönüştürdüğü için 7-11 yaş grubu ödülü Ayfer Demirtaş’ın “Yeraltı Canavarı” adlı kitabına verilmiştir.

Sorgulayıcı bir bakış açısıyla, özgün ayrıntılarla kurduğu mizahi bir dil ve anlatımla, kurguladığı canlı karakterlerle, çocuk-hayvan ilişkisinin iyileştirici ve insancıl gücüne, doğal yaşama ve tüm canlılara duyulması gereken özene dayalı bir içeriği birleştirdiği için 11 + yaş grubu ödülü Eşref Karadağ’ın “Dedem Bir Maymun” adlı kitabına verilmiştir.

Ödül alan yazarlarımızı kutluyor çalışmalarında başarılar diliyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here