Ahmet Ümit Bergama’nın Romanını Yazıyor

0
7268

Ahmet Ümit Bergama’nın Romanını Yazıyor

Yazar Ahmet Ümit, @baskomsernevzat twitter hesabından “Yeni roman pazartesi Everest’e teslim ediliyor. Artık Bergama romanına başlayabiliriz. Asklepion’da çektirdiğim bir foto…” paylaşımı yaparak okurlarına yeni kitabının yayınevine teslim ettiğini ve Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan antik Bergama şehri üzerine yazmayı düşündüğü “Bergama Romanı”nı yazmaya başladığını okurlarına müjdeledi.

2016 yılında Bergama’ya imza günü gelen yazar Ahmet Ümit, Bergama Müzesini ve tarihi ören yerlerini gezerek yaşanmış hikayeleri ve öyküleri dinlemişti. Bergama’nın tarihi dokusu ve birbirinden farklı özellikleriyle eşsiz bir kent olduğunu dile getiren Ümit, kentten çok etkilendiğini dile getirdi. Yeni romanı hakkında bilgi veren Ümit, “Benim romanlarımda belirgin özellik Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan tarihin ve kültürün yoğun bir şekilde yer almasıdır. Bunlar bazen antik dönemi, bazen de daha yakın zamanı anlatır. Özellikle bu topraklardaki antik kültür beni derinden etkilemektedir. Antik kültürü Bergama’da çok somut görüyoruz. Yerleşim ise kesintiye uğramadan devam ediyor. 2000- 2500 yıllık kesintisiz bir tarihten bahsediyoruz. Bu çok heyecan verici. Buradaki coğrafya da çok heyecan verici. Yunanistan’a da gittim ben. Atina’da Akropolü gördüm. Hem doğa bu kadar güzel değil, bu kadar görkemli değil, hem de bu kadar çok anıt bina orada yok. Dolayısıyla ilk geldiğimden beri Bergama’yı yazmak, buradaki kültürü tanıtmak aklımda olan bir şeydi. Şimdi buna karar verdim ve yapacağım. Bunun çalışmalarına başlamış bulunuyorum. Sağolsun gerek belediye başkanımız Mehmet Gönenç, gerekse dostum Bülent Türkmen bize bu konuda çok yardımcı oldu. Çok önemli bilgiler verdi. Güzel bir roman çıkacak ve insanlar Bergama’yı daha yakından tanıyacak” diyerek yeni romanı için Bergama’da kalacağını da belirtmişti.

2017 yılın Mayıs ayında Almanya Berlin’e giden yazar Ahmet Ümit DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayarak “bu yazmakta olduğum roman değil ama bir sonraki kitabım Berlin’de. Yani Bergama ve Berlin arasında geçen bir roman. Biliyorsunuz Pergamon Müzesi’nde bir Zeus Sunağı var; bu sunak Bergama’dan getirildi. Bu ikisinden hareketle gelişecek bir roman olacak. Evet, Başkomiser Nevzat da Berlin’e geliyor. Çünkü Berlin’de önemli bir Türk’ün, henüz karar vermedim belki bir belediye başkanı, belki bir milletvekilinin cesedi Spree Nehri’nde bulunuyor ve Türkiye’den de Nevzat, Almanlarla birlikte bu işi soruşturmak için buraya geliyor. Yani Başkomiser Nevzat Berlin’de esrarengiz bir cinayet soruşturması içinde; kökleri ta Berlin’den Bergama’ya uzanan ve Almanya’daki Türklerin hayatlarına da gönderme yapan bir hikayenin içinde bulacak kendisini” diyerek açıklamarda bulunmuştu.

2017 yılının Eylül ayında Almanya Berlin’de gerçekleşen bir söyleşide yeni romanı hakkında ipuçları veren yazar Ahmet Ümit, yeni romanının Bergama-Berlin arasında geçeceğini ve Berlin’de Spree Nehri’nde bulunan gizemli bir cesetle başlayacağını söylemişti.

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Ahmet Ümit gibi önemli bir yazarın yeni romanında Bergama´mıza yer verecek olması çok heyecanlandırıcı ve onur verici bir haber. Bergamalılar adına kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here