Aydın Büke’den Bach’ın Serüveni; Bach Yaşamı ve Eserleri

0
1094

Bach Yaşamı ve Eserleri

Aydın Büke’den çok sesli müziğin büyük ismi Bach’ın serüveni

“Sanki her şey onunla başlamıştı. O, klasik müziğin temel taşı ve her şeyin başlangıcıydı. Herkes onun müziğinden nasıl etkilendiğini anlatmak için yarış içindeydi…”

Johann Sebastian Bach, kalabalık bir müzisyen aileden geliyordu. Aile geleneği ona alçakgönüllülüğü öğrettiği için kendini daha çok zanaatkâr olarak tanımlıyordu. Ama klasik müzik tarihinde öyle yer edindi ki, deyim yerindeyse, “kuralları o koydu…”

Batı müziğini müzisyenler özelinde inceleyen unutulmaz kitaplarıyla tanıdığınız Aydın Büke’nin Bach incelemesinin farklı bir yapısı var: Sanatçının yaşamını, o dönemin toplumsal, tarihsel arka planıyla birlikte anlattıktan sonra, Büke, eser çözümlemelerine girişiyor. Bu çözümlemelerin özgün yanı, sanatçının çok bilinen eserleri yerine yine aynı öneme sahip ama ülkemizde az bilinen eserlere yönelmesi. Çok büyük bir keyifle, aydınlanarak okuyacaksınız.

AYDIN BÜKE, 1958’de İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nin ardından İstanbul Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nden (bugünkü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı) mezun oldu. Avusturya’daki üç yıllık müzik eğitiminden sonra, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın sınavını kazanarak bu kurumda flüt sanatçısı olarak çalışmaya başladı; 2015 yılında emekli oldu. Halen bu görevini sürdürmektedir. 1995-2004 yılları arasında TRT Radyo 3’te klasik müzik programları hazırladı: Vivaldi’den Beethoven’aEnigmaMüzik PortreleriYeni Kayıtlar99’da AndıklarımızArya2000 Yılında BachOperanın DoruğuMüzikal Sunu. 2003-2010 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakülte-si’nde müzik tarihi dersleri verdi. 1998’de, Mozart ve Lorenzo Da Ponte’nin ortak çalışmalarını konu alan, İki Dahi Üç Opera adlı kitabı, 2001’de, Bach / Yaşamı ve Eserleri adlı ikinci kitabı çıktı. Mozart’ın 250. doğum yılı nedeniyle kaleme aldığı Mozart / Bir Yaşamöyküsü adlı kitap Ocak 2006’da, Müziği Yaratanlar – Barok Dönem (İpek Mine Altınel’le ortak çalışma) 2006 Kasım ayında, Chopin / Tuşlara Adanmış Bir Yaşam 2010’da, Romantizmin Işığı Clara 2012’de, Beethoven / Müziğin Dönüm Noktası 2014’te yayımlandı. Çeşitli dergiler için müzik yazıları yazmakta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde müzik tarihi dersleri vermektedir.

Aydın Büke’nin can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

Chopin/ Tuşlara Adanmış Bir Yaşam, 2010

Romantizmin Işığı Clara, 2012

Mozart / Bir Yaşam Öyküsü, 2012

Beethoven /Müziğin Dönüm Noktası, 2014

BACH  / YAŞAMI VE ESERLERİ 

Yazar: Aydın Büke

Tür: Biyografi

Sayfa sayısı: 455 Sayfa

Fiyatı: 32,5 TL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here