Bereketli Topraklardan Gelen Çukurova Ödülü İsa Çelik’e Verildi

0
1205

Bereketli Topraklardan Gelen Çukurova Ödülü İsa Çelik’e Verildi
Sanatın Güney bölgesi etkinliklerinden olan ve Çukurova Sanat Girişimi tarafından her yıl verilen Çukurova Ödülü 2018 yılı için İsa Çelik’e verildi. 12. kez düzenlenen Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında verilen ödülün seçici kurulunda Çetin Yiğenoğlu, Orhan Apaydın ve Yaşar Öztürk var.

Adana’nın bereketli toprakları çok sayıda sanatçı da yetiştiriyor. Söz konusu ödül daha önce Ülkü Tamer, İpek Ongun ve Türk edebiyatının en büyük isimlerinden biri olan Yaşar Kemal’e verilmişti. Mersin, Adana ve Gaziantep gibi güney illerini kapsayan bir sanat etkinliği olan Çukurova Ödülü her yıl değişik sanat dallarında veriliyor.

İsa Çelik Kimdir?

Türkiye’de fotoğrafçılıkla ilgilenen herkesin ismini duyduğu İsa Çelik hem fotoğrafçı, hem çocuklar için yazdığı kitaplar hem de bu kitapları resimleyen grafik çalışmaları ile tanınıyor. Mersin’in Gülnar ilçesinde 1944 yılında doğan sanatçımız bugün UNESCO’ya bağlı Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun en bilinen sanatçıları arasında yer alıyor. İnsan ve çocuk temaları fotoğraflarının temel konularını oluşturuyor. 60 yıldır fotoğrafçılığın içinde olan İsa Çelik’in 2008 yılında 50. Sanat Yılı kutlanmıştı. Toplam dokuz kitabı olan Çelik çok usta bir grafiker olarak da tanınıyor.

Çukurova deyince akla gelen en büyük isim olan Yaşar Kemal’in ise aramızdan ayrılışı 28 Şubat’ta üçüncü yılını doldurdu. Yarattığı İnce Memed ise artık ölümsüz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here