Bir Usta Bin Usta Projesi Klasik Cilt Kursu Başlıyor

0
4134

Bir Usta Bin Usta Projesi Klasik Cilt Kursu İstanbul’da Mart Ayında, Rafet Güngör Yönetiminde Başlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Sigorta ve Türk Arşivciler Derneği işbirliği ile düzenlenen Bir Usta Bin Usta Klasik Cilt Kursu başvuruları başladı.

Klasik Cilt Kursu dört ay sürecek. Haftada dört gün ve altışar saat olarak planlanmış.

Detay program usta öğretici ve öğrenciler birlikte belirlenecektir. Derslere devamlılık önemli bu konu sıkı bir şekilde takip edilecek.
Kursiyer seçiminde cilt işine yatkın ve klasik cilt işini devam ettirme niyetinde olanların tercih edilecek.

Mart
Cilt sanatında kullanılan makineleri, sarf malzemelerini ve aletleri tanıyarak öğrenilecek.

Kâğıdın yapısına ve sayfa düzenine uygun forma oluşturmayı görecek olan kursiyerler, formaların nasıl bir araya getirildiğini uygulamalı olarak öğrenecekler.

Nasıl şematik çizim yapılacağını gözleyen kursiyerler, malzeme ve ekipmanları kullanarak eskiz üzerinde uygulamasını yapacaklar.

Nisan
Kitap sayfalarını ya da kâğıtları katlayarak bir düzen ve sayı içerisinde bir araya getirmeyi öğrenecek olan kursiyerler, uygun dikiş çeşitleriyle uygulama yapacaklar. Kitabın ya da oluşturulan formaların dikiş sonrası işlemlerini de öğrenecekler.

Yan kâğıdı tekniğine uygun olarak sırt desteği ile birleştirmesini kapsamlı öğrenecek olan usta adayları, kapak hazırlamak için alt yapıyı oluşturma aşamasına geçecekler.

Kursiyerler, klasik ciltte kullanılacak sahtiyan derinin tıraş öncesi hazırlığını ve deri tıraşını yapmasını öğrenecekler.

Mayıs
Esere uygun deseni eskiz üzerinde tasarlamayı öğrenecek olan kursiyerler, oluşturulacak desenden kalıp hazırlama aşamasına geçecekler.

Klasik kapağa uygun jelatin miktarını ayarlayarak hazırlığını yapacaklar ve boya kıvamını ve çeşidini belirleyecekler.

Haziran
Tüm bu aşamalardan sonra iç kapak yapımı ve süslemesini öğrenecek olan kursiyerler, süsleme çeşitlerini uygulamaya başlayacaklar.

Kapağı esere takmadan önce bağlantı (köstek) işlemini öğrenilecek ve kitabın esere nasıl birleştirilmesi gerektiğini ve aşamalarını görecekler.

4 ay sürecek olan Geleneksel Türk- İslam Türk Sanatlarında Cilt Yapımı kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerler, eğitim sertifikasını alarak mezun olacak.

Başvuru formu için tıklayınız.

Kurs İletişim Bilgileri
Yer: Usta Atölyesi
Adres: Süleymaniye Cilt Evi, Kalenderhane Mah. Cemal Yener Tosyalı Cad. No: 60 Vefa – Fatih / İstanbul
Usta Eğitmen: Rafet Güngör

Online Başvuru İçin: info@arpr.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here