Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Sansüre Karşı Bildiri Yayınladı

0
770

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Sansüre Karşı Bildiri Yayınladı
Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Yönetim Kurulu’nun Çocuk Kitaplarının Sansürlenmesine Karşı Basın Açıklaması

Kitapların, edebiyatın ve genel olarak sanatın insan hayatındaki yeri ve rolü tüm öteki alanların dışında, bağımsız ve kendine özgüdür. Ölçüye, tartıya, kurala, yasaya, hele hele yasaklara sığmayan, muğlak, belirsiz, standart değerlendirmelerin dışında kendini kendi içinde kendi kuralsızlığıyla var eden ve kitlesel olmayan ve zamandışı bir yapıdır.


Bu haliyle eğitim, toplumsal normlar ve etik değerler, kurallar, yasalar, vb gibi kurumsal ve kitlesel yapıların dışında ve bağımsız bir alanda yer alır, almalıdır. İleri toplumlar bu yüzden sanata ve sanatçıya bu özgür alanı tanımayı ilke edinmişlerdir ve bu alanın kaba saba değerlendirmelerle, güruh zihniyetleriyle hırpalanmasına izin vermemekte, en aykırı, en tekil, en yalnız bir fikir, görüş, bakış açısının dahi kendini ifade etmesi hakkını korumaktadırlar.

Sansür, sanata ve sanatçıya gösterilen bu özenin yok sayıldığı veya ortadan kaldırıldığı bir uygulamadır. Resmi bir uygulama olmaktan çıkarılması için atılan ilk adımların üzerinden bir asırdan fazla zaman geçmesine rağmen kitaba ve edebiyata yönelik bazı olumsuz uygulamaların halen sürmekte olduğu, zaman zaman bunun çocuklara yönelik kitap ve yayınları da içerdiği bir gerçektir.

Şu veya bu kitaba yöneltilen eleştiriler sanatın doğası gereği olacaktır ve olmalıdır. Eleştiri ve değerlendirmeler, uygar tartışma platformları üzerinde zihinsel kısırlıkların aşılmasına fırsat verir ve toplumun bakış açısının genişlemesini, zenginleşmesini sağlar. Her alanda “iyi”nin üretim kapasitesi böylece artar, “kötü” kendine barınacak toprak bulamaz ve var olmaya devam etse de nitelik hassasiyeti gelişmiş bir toplumda karşılığını bulamadıkça etkisi cılızlaşır.

Son olarak “Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi”, “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi”, “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler” ve “Sünnetçi Kız” kitaplarına gelen sınırlama kararı tereddütsüz bir sansür kararıdır. Bu tür yasaklamaların ister devletçe uygulamaya sokulsun isterse sosyal medya üzerinden derinliksiz, birçok örnekte yanlış ve yanıltıcı bilgilerle köpürtülen kampanyalarla yürürlüğe sokulsun hiçbirinin doğru olmadığını düşünüyoruz.Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here