Çocukların Hakkı Çocuk Kütüphaneleri

0
616
Çocukların Hakkı Çocuk Kütüphaneleri
 
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi;
Yaş, ırk, cinsiyet, din, ulusal ve kültürel geçmiş, dil, toplumsal
durum ya da, kişisel beceri ve yeteneklere bakılmaksızın, çocukların bütün gizil güçlerinin (potansiyellerinin) gelişimi için bilgi, materyal ve programlara eşit koşullar altında, ücretsiz ve açık erişim hakkı olduğunu vurgular.
 
Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 31
1. Taraf Devletler, çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar.
 
2. Taraf Devletler, çocuğun kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkına saygı duyarak tanırlar ve özendirirler ve çocuklar için, boş zamanı değerlendirmeye, dinlenmeye, sanata ve kültüre ilişkin (etkinlikler) konusunda uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik ederler.
 
Yukarıdaki sözleşmeler ve ilgili maddeleri gereği Türkiye’de çocuklar okulunda, mahallesinde, ilçesinde, ilinde çocuk kütüphanesi hakkından mahrum ve bu haklardan yeterince yararlanamıyor.
Çocukların kütüphane kullanımı, bilgi kaynaklarına eşit koşullar altında, ücretsiz ve açık erişim hakkı için yetkilerin sorumluklarını hatırlatmak mesleki ve insani görevimiz.
Çocukların Kütüphane Hakkı İçin Göreve…
Çocuk Kütüphaneleri Çocukların Hakkıdır!
 
Aydın İleri / Okuma Ajansı Başkanı
Fotograflar: Aydın İleri Arşivi
Not: 12 Kasım 2012 tarihinde Çocukların Kütüphane Hakkı İçin Kampanya yaptığımız İstanbul Maratonu’nda Halk Koşusundan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here