Çorum Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi Yıkılmasın!

0
2817

Kentsel Dönüşüm Planları Çocuk Kütüphanelerini Vuruyor! Çorum Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesinin Yıkılmasına, Kapatılmasına Dur Diyelim!

Çorum’da 54 yıldır çocuklara hizmet veren bağışçı Faik Tonguç’un büyük emekleriyle kurulan Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi, Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen kentsel dönüşüm planı doğrultusunda yıkılacak.

Kütüphanenin alanına, yakınına sosyal donatı alanı olarak yeniden bir çocuk kütüphanesi inşa edilmeyecek.
Planda ticari alanlar ve konut ağırlıklı.

1971 yılında Çorum Belediye Meclisi kararı ile Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesine 95 yıllığına tahsis edilen arazi kentsel dönüşüm planlarına sokularak Çocuk Kütüphanesi ve 54 yıllık kütüphane geçmişi yokmuş gibi davranılıyor.

Faik Tonguç’un torunu, aynı zamanda Çocuk Kitapları yazarı-çizeri Şafak Okdemir, Belediyenin kentsel dönüşüm planlarının ve kütüphanenin bu plan doğrultusunda yıkılacağını tesadüfen öğreniyor.

Bu süreçte ne kütüphaneyi kullanan çocuklara, ne kütüphane çalışanlarına, ne Çorum il kültür müdürlüğüne, ne Çorum il halk kütüphane müdürlüğüne ne T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne haber verilmiyor, fikir sorulmuyor.

Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürülüğü yetkilileri kütüphanenin yıkım konusunu Faik Tonguç’un torunlarının konu hakkında bilgi sormak için iletişim kurduklarında öğreniyor.

Kentsel dönüşüm planlarında her şeyi yapı, ticari konut olarak gören “rant belediyeciliği” tavrı. Çocuklara 54 yıllık ev sahipliği yapan bir çocuk kütüphanesinin geleceğini, çocukların bilgi ve kitap okuma ihtiyaçları konusunda bir alternatif oluşturmuyor ve yeni planda kütüphaneye yer vermiyor.

Genişçe bir arazide, müstakil tek katlı yapısı olan, ağaçlar, çiçekler içinde, kuş cıvıltıları ile çocuk seslerinin birbirine karıştığı kültür hazinesi olan Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesinin geleceğine dair kaygılıyız…

Kenti dönüştürürken, yeniden planlarken kentin içinde halk için yerleşmiş olan kültür mekanının yenileşen kentin içinden yaşam bulamaması kütüphaneyi kuran Faik Tonguç’un torunlarını, kütüphaneyi sıklıkla kullanan çocukları ve biz kütüphanecilik camiasını kaygıya düşürmektedir.

Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesinin yaşaması ve geleceğe miras bir kültür mekanı olarak yaşamını sürdürmesi için elimizden geleni yapacağız.

Kütüphaneler halkın öncelikli mekanlarıdır. Türkiye’de bir çok belediye kültür hizmetlerinde, kütüphaneler, bilgi evleri, çocuk kütüphaneleri kurma yarışına girmişken Çorum Belediyesinin bu tutumu kabul edilemez.

Belediyecilik, asfalt, beton ve inşaattan ibaret değildir.
Kütüphaneleri kurmak, yaşatmak, sahip çıkmak yerel yönetimlerin asli işlerindendir.

Ülkemizdeki kütüphane sayılarının azlığını özellikle çocuk kütüphaneleri sayısının azlığını, yetersizliğini düşünürsek kütüphane yıkmak, kütüphane kapatmanın vicdanlardaki vereceği yara büyük olacaktır.

Çorum Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi kütüphanenin çevresinde yaşayan çocukların hakkıdır. 54 yıl geçmişi olan kütüphanede üç nesil yetişmiş ve yetişmeye devam etmektedir. Kütüphanede çocuk sesleri, bahçede kuş sesleri eksilmeden çocuklara, bilgiye, edebiyata, kültüre ev sahipliği yapmaya devam etmelidir.

Biz kütüphaneciler, kütüphanecilerin sivil toplum kuruluşları
Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesinin yaşaması, gelecek kuşaklara hizmet vermesi için gereken duyarlılığı ve kararlılığı göstereceğiz.

Kütüphaneyi kullanan çocukların, kütüphane yıkılmasın, çocuklara hizmet versin diye emek veren Tonguç’un torunlarının, yayıncı, yazar, çizer kültür savunucuları, kültür koruyucularının yanında olacağız.

Çocuk Kitapları yazarı Dr. Fatih Erdoğan’ın change.org sayfasında başlatmış olduğu imza kampanyasını destekliyor ve sizlerinde bu kampanyaya desteğe davet ediyoruz.

İmza linkine erişim için lütfen buraya tıklayınız!

Dün; Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kitaplığı‘na, Heybeliada Halk Kütüphanesi‘ne sahip çıktığımız gibi Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi’ne de sahip çıkacağız.
Kütüphaneler halkın ortak mirasıdır.
Çocuk kütüphaneleri çocukların hakkıdır.
Çocukların üstün yararı bütün rant projelerinden önde gelir.
Çocuk Kütüphaneleri Kapatılamaz!
Aydın İleri / Kütüphaneci-Yazar
Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Merkezi YK Üyesi
Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here