“Covid 19’la Savaşan Çocuklar” Öykü Kitabı Yayımlandı

0
669

Covid 19’la İlgili Çocukların Duygularını Yönetmelerine Yardımcı “Covid 19’la Savaşan Çocuklar” Öykü Kitabı Yayımlandı

Dünya Sağlık Örgütü’nün 50 kurumla birlikte hazırladığı “Benim Kahramanım Sensin: Covid 19’la Savaşan Çocuklar” adlı öykü kitabı yayımladı.
Kitabın Türkçe çevirisi de yapıldı.

“Benim Kahramanım Sensin!”in Yapım Süreci
Bu kitap Kuruluşlar Arası Daimi Komite (IASC) Acil Durumlarda Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Referans Grubu (IASC MHPSSRG) tarafından geliştirilmiş bir projenin ürünüdür.
Proje 104 ülkeden ebeveynlerin, bakım verenlerin, öğretmenlerin ve çocukların
yanı sıra IASC MHPSS RG’nun üye kuruluşlarının küresel, bölgesel ve ülke bazlı uzmanları tarafından desteklenmiştir. Çocukların COVID-19 salgını sırasındaki ruh sağlığı ve psikososyal ihtiyaçlarını değerlendirmek için Arapça, İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca hazırlanan küresel bir anket dağıtılmıştır.
Bu araştırmanın sonuçları kullanılarak, hikayede işlenecek konuların çerçevesi
oluşturulmuştur.

Kitap, COVID-19’dan etkilenen pek çok ülkedeki çocuklarla hikaye anlatımı yöntemi kullanılarak paylaşılmıştır.

Çocuklardan, ebeveynlerden ve bakım vericilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda kitap yeniden gözden geçirilmiş ve son halini almıştır.
Dünyanın pek çok yerinden 1.700’den fazla çocuk, ebeveyn, bakım veren ve öğretmen COVID-19 ile nasıl baş ettiklerini bizimle paylaşmak için zaman ayırdılar. Bu çocuklara, ebeveynlerine, bakım verenlere ve öğretmenlere araştırmamıza katıldıkları ve bize ilham verdikleri için çok teşekkür ederiz. Bu hikaye, dünya çocukları için, dünya çocukları tarafından geliştirilmiştir.

IASC MHPSS RG, Helen Patuck’u bu hikayeyi yazıya döken ve resimleyen olarak kabul eder.
Bu kitabı İngilizce aslından Türkçe’ye; Çeviren: Ayşe Kaplan
Düzenleyen: Oya Erbaş, Ece Beyazıt

© IASC, 2020. Bu yayın Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 IGO lisansı (CC BY-NC-SA 3.0 IGO;
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/igo) altında yayınlanmıştır.
Bu lisansın şartları altında çalışma şartıyla bu eseri ticari olmayan amaçlarla çoğaltabilir, tercüme edebilir ve uyarlayabilirsiniz ve bu esere uygun şekilde atıfta bulunabilirsiniz.

Giriş
“Benim Kahramanım Sensin”, dünyada COVID-19 salgınından etkilenen çocuklar için yazılmış bir kitaptır. “Benim Kahramanım Sensin”, bir ebeveyn, bakım veren ya da öğretmen tarafından bir çocuğun veya küçük bir grup çocuğun yanında okunmalıdır. Kitabın ebeveyn, bakım veren ya da öğretmen desteği olmadan, çocuklar tarafından bağımsız şekilde okunması önerilmez.
Daha sonra yayınlanacak ek bir rehber niteliğinde olan ‘Kahramanlar için Eylemler’, COVID-19’a ilişkin konularla ilgili destek verecek, çocukların duygularını yönetmelerine yardımcı olacak ve bu kitaba dayalı ek etkinlikler önerecektir.

Kitabın Türkçe çevirisine PDF formatında erişmek için aşağıdaki kitap adının üzerine tıklayınız.
“Benim Kahramanım Sensin: Covid 19’la Savaşan Çocuklar”

Lütfen bu haberi ve linki yaygınlaştırınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here