Edebiyatta Ekoloji ve Feminizm: Ekofeminizm Buket Uzuner Söyleşisi

0
1027

“Edebiyatta Ekoloji ve Feminizm: Ekofeminizm” Buket Uzuner Söyleşisi
8 Ocak 2020 – 15.00-18.30

Buket Uzuner 12 yıldır yazmakta olduğu “Tabiat Dörtlemesi” Su, Toprak, Hava ve Ateş (halen yazılmaktadır) romanlarında ele aldığı iklim değişikliği (İklim-kurgu) ve enerji politikalarını edebiyatta çok alışık olmadığımız şekilde iki kadın karakter üzerine kurmuştur.
Asıl kadın karakterin “Uyumsuz Defne Kaman” olarak anıldığı romanlarda, edebiyatta pek sık rastlamadığımız biçimde yetişkin bir kadının maceraları anlatılmaktadır. Defne Kaman’ın akıl hocası da yine bir kadın: bilge, bilim insanı bir büyükannedir ve kadın olmasına karşın (!) deneyimleri değerlidir. Anadolu’nun dört ayrı kentinde, farklı mekan ve kültür özellikleri üzerine örülen roman kurgusunda; çevre sorunları, tarım ve enerji problemleri, emeğin ve ekonominin asıl gücü olan sessiz kadınların gözünden anlatılmaktadır.
Buket Uzuner, söyleşisinde “Tabiat Dörtlemesi”ni “çevresel eleştiri” (Ecocritism) ve ekofeminizm açısından ele alacak, soru-yanıt (S&Y) bölümünde tartışmaya açacaktır.
Söyleşinin ardından Elif Candaş Çelik (piyano) ve Günsu Özkarar (Viyola), Romantik Dönem’den iki eser seslendireceklerdir.

Not. Salonda yer sınırlı olduğu için katılımınızı aşağıdaki e-posta adresine kadineserleri@gmail.com veya 0212 621 8134- 0212 534 9550 telefonları üzerinden Gizem Yıldız’a bildirmenizi rica ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here