Enver Ercan Bugün İstanbul’da Sonsuzluğa Uğurlanıyor

0
863

Enver Ercan Bugün İstanbul’da Düzenlenecek Törenlerle Sonsuzluğa Uğurlanıyor

Türk edebiyatında başarılı çalışmalar imza atan Editör, Şair, Edebiyatçı Enver Ercan 22 Ocak Pazartesi sabahı yaşama veda etti.
Edebiyatımızın, okurlarının, dostlarının ve ailesinin başı sağolsun…

Ailesinin sosyal paylaşım sitelerinden yaptığı açıklamada Enver Ercan için ilk tören Kadıköy’de yaşadığı mahalle olan Yeldeğirmeni’nde.
23 Ocak Salı günü saat 10.00’da Enver Ercan’ın uzun yıllar başkanlığını yaptığı Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından Kadıköy’deki Yeldeğirmeni Sanat’ta anma gerçekleştirilecek.
Enver Ercan Anma töreninin ardından öğle namazına müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nden kaldırılarak Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecektir.

Enver Ercan’ın 1990 yılından bu yana genel yayın yönetmenliğini yaptığı Varlık Dergisi ve Varlık Yayınları Enver Ercan’ın vefatı sonrasında bir basın bülteni yayınladı.

“Haziran 1990’dan bu yana Varlık dergisi Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan şair-yazar Enver Ercan’ı uzun süredir boğuştuğu yumuşak doku kanseri hastalığı nedeniyle 22 Ocak 2018 tarihinde sabah saat yedide kaybettik. Bu acı haberin bizde yarattığı üzüntüyü kelimelerle ifade etmek gerçekten zor. O sadece bir şair-yazar, editör değildi, edebiyatı güncel siyasi/toplumsal gelişmelerle, çeşitli sanat dallarıyla buluşturmayı hedefleyen, yorulmaksızın etkinlikler düzenleyen, dergiler çıkaran bir kültür adamıydı. Bir söyleşisinde dediği gibi, “rahat bir insan değil”di, “üstelik hep canı sıkılır”dı, ille yeni bir şey bulmak, onun peşinden koşmak zorundaydı. Enver Ercan’la birlikte çalışmak bir keşif yolculuğunda yorulmaksızın mücadele etmek demekti.

Enver Ercan, Yaşar Nabi Nayır’ın mirasını devralıp geliştiren ve Varlık dergisinin bugünlere gelmesini sağlayan en önemli isimlerden biriydi. Ona veda etmemiz mümkün değil; güleryüzüyle, cesaretiyle, kültür alanındaki fikirleri ve tutkularıyla hep bizimle olacak.

Varlık Ailesi”

Enver Ercan kimdir?
21 Ocak 1958’de İstanbul ‘da doğdu. Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Güneş, Sabah, Yeni Düşün, Varlık gibi gazete ve dergilerde edebiyat sayfaları hazırladı, yayın yönetmenliği yaptı. Broy, Gösteri, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Olgu, Varlık gibi dergilerde şiirleri yayımlandı. Eksik Yaşam (1977), Sürçüyor Zaman (1988), Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman (1997) adlı şiir kitaplarını yayımladı, Yunus Nadi, Cemal Süreya ve Behçet Necatigil şiir ödüllerini aldı. Varlık Dergisi’nin yayın yönetmenliğini uzun yıllardır sürdüren Enver Ercan, Yasak Meyve dergisinin ve şiir kitapları yayımlayan bir yayınevinin de yöneticisiydi. Uzun yıllar Türkiye Yazarlar Sendikası başkanlığı görevini de sürdürmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here