Fahrenheit451 Sahhaf’ta Çocuklara Kitaplar Ücretsiz

0
4131

Eskişehir’de hizmet veren Fahrenheit451 Sahhaf örnek bir çalışmaya imza atarak çocuklara çocuk kitaplarını ücretsiz veriyor.
facebook sayfalarında yaptıkları duyuruda şu cümleler yazılı; “Canlı olarak varolduğumuz müddetçe insan olarak da varolmaya gayret edeceğiz.
Kapılarımız açık olduğu müddetçe çocuk kitaplarını ücretsiz vereceğiz.
Çünkü; “ne gelir elimizden insan olmaktan başka?”

Okuduğu Bir Kitap Hayatına Yön Verdi

Yaklaşık 10 yıl önce tesadüfen görüp okuduğu bir kitaptan etkilenen 30 yaşındaki Devran Bildik, eğitim gördüğü üniversiteyi bırakarak sahaf oldu.
Fahrenheit 451 isimli kitabı bir seyyar satıcıdan alıp okuyan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Devran Bildik, kitaptan çok etkilenerek herkesin görmesi gerektiğini düşündü. Okulu bırakarak kitabın isminde Eskişehir’de bir sahaf açan Bildik, dükkanında kitapların yanı sıra tablo, poster, kart postal ve afiş gibi eski ürünlere de yer veriyor.“Eskiyi anımsatacak ne varsa toplamaya çalışıyorum”

Kitaptan etkilenerek nasıl sahaf olduğunu anlatan Devran Bildik, “10 sene kadar öncesinde Fahrenheit 451 kitabını tesadüfen gezerken ayaküstü bir seyyar satıcıda kitabı gördüm. Merak ettim ismini. Aldım okudum. O ara biraz daha fantastik, distopik kitaplar meraklısıydım. Sonrasında kademe kademe kitap çok etkiledi beni. Fahrenheit 451 de kâğıdın yanma derecesi oluyor. Tesadüfen kitabın farklı bir kapak versiyonunu daha buldum. Onu da aldım. Derken üç farklı versiyonunu buldum. Onu da aldım. Derken derken artık bir yerden sonra kendimi Fahrenheit 451 koleksiyonu yaparken bulmaya başladım. Bunu yapabilmemin en iyi yolu sahaf gezmekti. İnsanlara bu kitabı gösterebilmenin, anlatabilmenin en iyi yolu da sonrasında bu isimde bir sahaf açmak olduğuna ikna oldum. Size eskiyi anımsatacak, eskiyi çağıracak ne varsa toplamaya çalışıyorum. Temelde arzu ettiğim şey, bunları toplayıp, bir araya getirip insanlara bunu gösterebilmek için bu işi yapıyorum. Dükkânda sadece kitap vermiyoruz insanlara. Yani tablodan, posterlere, kart postallara, afişlere, dergilere, gazetelere, objelere geçmişle bir şekilde bağ kurabileceğiniz hemen hemen her dokümanı her objeyi, parçayı toplamaya çalışıyorum. İnsanların zor edineceği yani buraya gelmek istemelerine sebep olacak her şeyi toplamaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.
“Temel hedefim uzaklaşmaya çalışan insanlarla burada bir bağ kurabilmek”
Asıl amacının kitapları seven ve koruyan insanlarla bir bağ kurmak olduğunu söyleyen Devran Bildik, “Benim buradaki temel hedefim, temel arzu ettiğim şey Eskişehir’in en iyi yada en büyük sahafı yada kitapçısı olmak istemiyorum ben. Biz burada bir şey paylaşıyoruz insanlarla. Bir kültür paylaşıyoruz. Ben mesela kitap mezatları yapıyorum, açık arttırmalar yapıyorum. 1 liradan başlayan fiyatlarla hiçbir yerde bulamayacakları, hiçbir şekilde denk gelemeyecekleri kitapları, denk gelemeyecekleri fiyatlara 1 liradan başlayan açık arttırma fiyatlarıyla veriyorum. İstiyorum ki biz burada kitabı seven, kitabı korumaya çalışan yani Fahrenheit 451 dünyasında ki Montag gibi bir şekilde kitapla tanışıp, bir şekilde uzaklaşmaya çalışan insanlarla burada bir bağ kurabilelim. Temel arzu ettiğim şey de bu” diye konuştu.

Söyleşi kaynak: www.milliyet.com.tr

facebook adresleri: https://www.facebook.com/fahrenheit451sahaf/</a>
Adresleri : istiklal mahallesi esen sokak, no: 7 Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here