Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı 2017 Yılı Çocuk Romanı Ödülü “Ömür Kurt’a Verildi

0
1894

Yazar Gülten Dayıoğlu adına kurulan bu yıl 11. yılını kutlayan Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nın 2017 yılı çocuk romanı ödülü ‘Yaban Ördeği Ailesinin Göç Yolculuğu’ adlı eseriyle gazeteci-yazar Ömür Kurt’a verildi. Ömür Kurt, Ödülün verildiği günden bugüne kadar ödül alan tek erkek yazar oldu.

Ömür Kurt ödülünü, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde gerçekleştirilen törende aldı.
15 Mayıs Salı günü Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Tiyatro Tempo’nun kısa gösterisiyle başlayan törende konuşan Yazar Gülten Dayıoğlu, bundan önce verilen 12 ödülün de kadın yazarlara dağıtıldığına dikkat çekerek, seçilen nitelikli kitaplardan bir kütüphane oluşturmayı düşündüğünü söyledi. Dayıoğlu,”Gücüm yettiği kadar ben, bende olanı çocuklarla paylaşmaya devam edeceğim. Bu vakıf da benim sizlere vasiyetimdir, benden sonra da ödül alan genç arkadaşlarım çocuklara ulaşmaya ve bu ülkeyi omuzlamaya devam etsinler.” diyerek duygularını dile getirdi.

Ödülünü, Dayıoğlu’ndan alan Ömür Kurt da ödülün sahibi ilk erkek yazar olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek, “İnsanlar birbirlerinin aralarına sınırlar gerip o sınırlar için savaşıyorlar, fakat hayvanlar sınırlar arasında özgürce uçuyorlar.’ Temel çıkış noktam buydu. Ve buna inanıyorum. Bilgi ve belgeye bu kadar kolay ulaşılabilen bir çağda, kitlesel bir cahillik yaşadığımızı düşünüyorum.”Çok inandım bu öyküye. Çünkü Gülten Dayıoğlu’nun kitaplarında söylediği; insan sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, empati kurma gücü ve Türkçe sevgisi üzerine çok düşünen ve hakikaten bunu içselleştirmeye çalışan bir insanım. Bundan sonra da Gülten Dayıoğlu adını bir simge gibi taşıyacağım ve hep Türkçeye hizmet edeceğim” dedi.

Törende ayrıca Prof. Dr. Ayşe Kıran moderatörlüğünde Prof. Dr. Öcal Oğur, Prof. Dr. Haluk Erdem, Prof. Dr. Sedat Sever ve Tiyatro Tempo Sanat Yönetmeni Haluk Yüce’nin katılımıyla “Çocuk Okur Büyür Düşünür” başlıklı bir panel de gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here