Gülten Dayıoğlu’nun “Fadiş” Romanı 50. Yılında, 100. Baskı

0
432

Dört Kuşağın Yazarı Gülten Dayıoğlu’nun Fadiş Romanı 50. Yaşını 100. Baskısı ile Kutladı.

Türkiye’de çocuk edebiyatı denince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Gülten Dayıoğlu, edebiyattaki uzun yolculuğuna devam ediyor. Yazarın Fadiş adlı eseri, bu yıl 50. yaşını kutluyor. Kitap yeni yaşını 100. baskısı ile taçlandırdı.

1935 yılında Kütahya’da dünyaya gelen Gülten Dayıoğlu roman ve öykü türünde yazdığı eserlerle tanınıyor. Özellikle ülkemizde çocuk edebiyatı kavramını oturtan isim olarak karşımıza çıkıyor.

Yazarın ilk romanı Fadiş üzerine şimdiye dek sempozyumlar, paneller ve sayısız toplantılar gerçekleştirildi. 1971 yılında yayımlanan kitap, yurt dışında da çeşitli dillere tercüme edilmişti.

Mo’nun Gizemi gibi bilimkurgu serileri, Akıllı Pireler, Işın Çağı Çocukları, Alacakaranlık Kuşları, Kıyamet Çiçekleri gibi bilimkurgu romanları; sayısız hikâye ve çocuk romanı kaleme alan Dayıoğlu, öykü türünde de önemli eserleri vermeyi başarmış bir isim.

1964’te Döl adlı öyküsü ile Yunus Nadi Öykü ikincilik ödülüne değer bulunan yazar, sonrasında birçok ödülün odağı olmayı da başardı. Ancak bundan önemlisi “kuşaklar boyu” çocukları eserleri ile etkilemeye devam etti.

Gülten Dayıoğlu Romanı Fadiş, 50. Yılında Özel Bir Baskı ile Raflara Geliyor
Yazarın ilk öykülerinden sonra kaleme aldığı 1971 tarihli roman, Dayıoğlu’nun özyaşam öyküsünden de yoğun etkiler taşıyor. Küçük bir kızın sevgi ve duygu dolu anlatısını konu alan Fadiş, üç kuşak boyunca genç okurların ilgisini canlı tutmayı başardı.

Fadiş – 100. Özel Baskı olarak anılacak yeni baskı, romanın ilk baskısı göz önünde bulundurularak hazırlandı.
Ciltli bir edisyonla yayınlanacak kitabın bir başka özel yanı ise Gülten Dayıoğlu’nun ıslak imzasını taşıyor olması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here