Hayaller Gerçek Oldu. “Çöp Kamyonundan Gezici Kütüphane”

0
3393

Hayaller gerçek oldu. Bu kütüphane “Çöp Kamyonu”ndan

Çöpten topladıkları kitaplarla kütüphane kuran Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, çocuklarla daha fazla kitabı buluşturmak için çalıştıkları bir çöp kamyonunu gezici kütüphaneye dönüştürdü.

Özel olarak yeniden düzenlenen çöp kamyonu gezici kütüphane olarak bin 500 kitapla okulları ve mahalleleri gezecek, ihtiyaç sahibi olan çocukları kitaplarla buluşturacak. Çöp kutularının yanına bırakılan kitapları özenle toplayıp, biriktirip, dezenfekte ederek bağışlarla birlikte İmrahor’daki toplanma merkezlerinde 20 bin kitaplık bir kütüphane kuran Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, yeni bir hamle yaparak Çöp Kamyonundan gezici kütüphaneyi hayata geçirdiler.

Gezici Kütüphane 1500 Kitap Taşıyacak…
Çöp kamyonu kütüphanesi dünya klasikleri, Türk edebiyatı, siyaset, kişisel gelişim gibi 17 farklı kategoride bin 500 kitapla yollara çıkmaya hazır. Gezici kütüphane, Ankara’daki okulları periyodik olarak ziyaret etmesinin yanı sıra, Çankaya’ya bağlı mahalle statüsündeki köylere de gidecek.
Çöp kamyonundan diledikleri kitabı ödünç olarak alabilecek olan öğrenciler belli bir süre sonra tekrar ziyarete gelecek olan gezici kütüphaneye aldıkları kitabı iade ederek yeni bir kitap daha alabilecek.

Kitabın aydınlığı her yere taşınacak…
Köylere ve mahallelere giderek çocukları kitaplarla buluşturmayı hedefleyen işçiler, kitapları okumak isteyen herkesi kitapla buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de “Belediye sadece çöp toplamaz, o çöpü dönüştür. Sonra o çöpten çıkan kitaplardan binlerce kitaplık kütüphane kurar ve çöp arabasını gezici kütüphaneye çevirerek Çankaya’nın okullarını ve sokaklarını gezmeye başlar. Biz bunu başardık. Kitabın aydınlığını her yere taşıyacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here