Herkes İçin Kütüphane Projesi Kütüphane Çalışanlarını Eğitiyor

0
1922

Herkes İçin Kütüphane Projesi Kütüphane Çalışanlarını Eğitiyor

Hacettepe Üniversitesi Teknokent-Teknoloji Transfer Merkezi’nin girişimiyle ABD’deki Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan sağlanan fonla Herkes İçin Kütüphane (HİK) programı başlatılmıştır. Yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerde, öncelikle vatandaşların temel bilgisayar ve Internet erişimlerine imkan sağlayacak altyapı desteklenerek;  e-devlet ve e-belediye hizmetleri başta olmak üzere Internet üzerinden sunulan hizmetlerden yararlanması, bilgi ve iletişim teknolojileri becerilerinin kazandırılması için gerekli eğitimlerin ücretsiz bir biçimde kamu kütüphanelerince sunulması öngörülmektedir.

Türkiye’de yerel yönetim kütüphanelerinde gerçekleşen, kütüphanelerin bir cazibe merkezine dönüşmesini hedefleyen  Herkes İçin Kütüphane projesinin paydaşlarından biriside Türk Kütüphaneciler Derneği genel merkezi.

Herkes İçin Kütüphane projesi, projenin yaşam bulduğu kütüphanelerde çalışanlarının bilgi gereksinimlerini karşılamak için eğitimler gerçekleştiriyor. Eğitimler zaman zaman yüz yüze eğitimler olarak geçekleştiriliyor. Herkes İçin Kütüphane projesinin ruhuna uygun olarak uzaktan online eğitimler gerçekleştiriliyor. Online eğitimler bir sınırlama olmaksızın herkese açık. Eğitimlerde özellikle projeye katılan kütüphane çalışanları, kütüphanelerden hizmet alan kullanıcılar eğitim günlerinde belirlenen saatlerde internet üzerinden yayın yapan eğitimin canlı olarak yayınlandığı adrese-linke tıklayarak kayıt olarak diğer kütüphanelerle aynı anda eğitimi izleyip, klavye ile yazarak soru sorup eğitmenlerden cevaplarını dinleyebiliyor. Eğitimler kaydedilip canlı yayın eğitimleri kaçıranlar için proje sayfalarına kaydedilerek hizmete sunuluyor.
Uzaktan eğitimler sayesinde bir mekana bağlı kalınmaksızın ülke içinden ve ülke dışından eğitimlere katılım olanaklı oluyor. Eğitimlerin kaydedilerek yayınlanmasıyla zamana da bağlı kalınması ortadan kalkıyor. Eğitimler yayınlanırken canlı izlemedeki en büyük avantaj eğitimle ilgili soruların, fikirlerin paylaşımının olması.

Webinar Eğitim Dizisi Sürüyor

Mimar, Esra Aydoğan Moza tarafından sunulacak Yeni Kütüphane Binalarının Tasarım Kriterleri başlıklı Webinar, 10 Ocak Çarşamba günü saat 14:00’de gerçekleştirilecektir.
Webinara https://herkesicinkutuphane.adobeconnect.com/webinar adresinden bağlanabilirsiniz.

Prof. Dr. Şevkat Bahar Özvarış tarafından sunulacak  “Kadına Yönelik Şiddet ve Önleme Programları” başlıklı webinar 15 Ocak pazartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirilecektir. Webinara https://herkesicinkutuphane.adobeconnect.com/webinar adresinden bağlanabilirsiniz.

*Webinarlardan 15 dakika önce bağlanmanız önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here