İzmit’te Sokak Kitaplıklarına Zarar Veriliyor

0
1912

İzmit’te Sokak Kitaplıklarına Zarar Veriliyor

İzmit Belediyesi tarafından okuma bilincini arttırmak ve okumaya teşvik etmek amacı ile faaliyete geçirilen sokak kütüphanelerine bazı kişilerce zarar veriliyor.

İzmit Belediyesi tarafından 3 yıl önce Yürüyüş Yolu üzerinde hizmete açılan Sokak Kütüphaneleri, her yaştan vatandaşa hitap etmeye devam ediyor. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile Yürüyüş Yolu’nun Vakıflar Bankası ve Ulugazi İlkokul önüne kurulan sokak kütüphanelerine bazı kişiler sık sık zarar veriyor. Kütüphanelerde bulunan kitaplar okuyucuya ulaşamadan toplu olarak imha ediliyor ya da ticari amaçlı satılmaya çalışılıyor.

Sokak kütüphaneleri ile ilgili sık sık üzücü olaylarla da karşılaştıklarını ifade ederek “bazı art niyetli kişiler tarafından sokak kütüphanelerinin kapıları, rafları kırılmakta ve alınan kitaplar tekrar yerine bırakılmamaktadır. Kütüphanelerin dış görsel giydirmeleri soyulmakta, afiş ve benzeri şeyler yapıştırılarak kirletilmekte ve temizlenmesi mümkün olmayan kalemlerle yazılar yazılmaktadır. Hatta çoğu kez gün içerisinde bırakılan kitapların tamamı toplu olarak kasıtlı şekilde alınmakta ve aynı gün içerisinde kitaplıklar boş bırakılmaktadır. Her defasında gerekli tamirat ve temizlik işleri yapılmakta kütüphanelere sürekli yeni kitaplar konularak kütüphanelerin her zaman kitap dolu olması konusu sağlanmaktadır.

İzmit Belediyesi yetkilileri kütüphanelerdeki zararları kısa süre içinde gidererek tekrar faaliyette olmasını sağlıyor.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, “tespiti yapılan aksaklıklar giderilmekte ve kişilere gereken cezalar verilmekte olsa da topluma hizmet için çalışmaya devam eden Sokak Kütüphanelerimizi korumaya ve kollamaya halkımızın da hassasiyet göstermesinin fayda sağlayacaktır. Avrupa’nın da bir çok şehrinde olduğu gibi halkımızın kaliteli zaman geçirmesine imkan sunmak, okuma bilincini arttırmak ve okumaya teşvik etmek amacı ile hizmet veren sokak kütüphaneleri için biz de gereken hassasiyeti göstereceğiz” dedi.
kaynak: İzmit Belediyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here