Kadıköy’de Çocuklara Özel “Çocuk Kültür Merkezi” Açıldı

0
2215
AW285202

Kadıköy Belediyesi “Çocuk Kültür Merkezi” Açıldı

İstanbul Kadıköy’de yarıyıl tatiline giren öğrencilerin tatillerini çok sayıda etkinlikle geçirebileceği Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi açıldı. Açılışa CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve çok sayıda çocuk ailesiyle birlikte katıldı.
Sömestr tatiline giren öğrencilerin tatillerini birçok etkinlikle geçirebileceği Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi Kadıköy’de açıldı.

Kadıköy Belediyesi’nin çocuklara uygun bir mimariyle yeniden tasarladığı kültür merkezinin açılışında çocuklar doyasıya eğlendi.
Çocukların birçok farklı etkinlikle buluşarak sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlayacağı merkezde öğrenciler yarıyıl tatili boyunca çeşitli atölye ve etkinliklere katılabilecek. Çocukların ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanan kültür merkezinin açılış kurdelesini ise CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu ve Başkan Nuhoğlu çocuklarla birlikte kesti. Ardından kültür merkezini gezen ikili çocuklarla yakından ilgilenerek bol bol sohbet etti. Açılış sonrası öğrencilerin verdiği konser ise dinleyenlerin beğenisini kazandı.

Çocuklara özel kültür merkezinde etkinlikler ücretsiz
Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezinde 155 kişilik gösteri salonunun yanı sıra öğrencilerin sosyal, kültürel, sanatsal ve iletişimsel ihtiyaçlarına yönelik çocuklarla arkeoloji, çocuklarla felsefe, çocuk bilim işliği, renklerle yaşamak, evrim atölyesi, çocuklarla astronomi ve uzay işliği, sevgili matematik, kendi filmini yap, robotik atölyesi gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.

“İlk açılışımı çocukları düşünen bir etkinlikle yapmış olmam ayrı bir gurur kaynağı”
Kültür merkezinin açılış töreninde konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “İlk açılışımı çocukları düşünen ve çocukları önceleyen bir etkinlikle yapmış olmam benim için kendi adıma ayrı bir gurur kaynağı. Siz İstanbul’da tek opera salonu olan bir ilçede yaşıyorsunuz. Çocuklarımızın şu anda aynen karşımda olduğu gibi mutlu yaşadığı bir ilçede yaşıyorsunuz. Türkiye’deki bütün çocuklar sizin kadar şanslı olduğunda bizde görevimizi yapmış sayacağız ve buralardaki yerlerimizi de gönül rahatlığıyla sizlere bırakacağız” dedi.

“Bu bina tamamen çocuklara ait”
Çocuklar için açılan merkezin onların birçok faaliyeti gerçekleştirebileceği bir alan olduğunu ifade eden Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Çocukların şu anda en sorgulayıcı oldukları zaman algılama güçleri çok yüksek. Çocukların burada her türlü tiyatrodan sanattan, müzikten atölye çalışmalarından resme kadar kişisel gelişimlerine katkı verecek her türlü faaliyet olacak. Bu bina tamamen çocuklara ait dizayn olarak da tuvaletinden koridorlarına kadar her şey onlara göre düzenlendi” ifadelerini kullandı.

“Boyama yaptık, çok güzel”
Merkezin açılışına torunuyla birlikte katılan ve çocuklar için yapılan yerlerin çoğalması gerektiğini ifade eden Fatma Ayaz, “Torunlarımı getirdim, bazen tiyatroya da geliyoruz. Yeni geldik, boyama yaptık, çok güzel. Neler varsa onlara katılacağız, memnunuz” diye konuştu.

Kadıköy Belediyesi, uzun yıllar pek çok kültür sanat etkinliği ve çalışmaya ev sahipliği yapan Halis Kurtça Kültür Merkezi’ni yeniden tasarlayarak Çocuk Kültür Merkezi haline getirdi. Çocuk dostu bir mimari yaklaşım ve çocuk bakış açısına göre planlanmış mekân kullanımının esas alındığı Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (HKÇKM) çocuk etkinlik, eğitim ve yaşam merkezi olarak kapılarını açtı.

Kadıköy Merdivenköy Mahallesinde yer alan HKÇKM, çocukların farklı etkinlerle buluşacağı, yaşıtlarıyla sosyal iletişim kuracakları, sanatsal ve kültürel alışverişlerde bulunacakları bir merkez olacak. Kültür Merkezinde ortak alanlar, seyirci koltukları, kafeterya menüleri, sergileme ekipmanları ve daha birçok detay çocuklara göre düzenlendi.

155 kişilik gösteri salonu olan Çocuk Kültür Merkezi’nde yıl boyunca çocuk tiyatroları ve sinema gösterimleri yapılacak. Çocuk Kültür Merkezi’nde ayrıca atölye programları da olacak. Çocukların sosyal, kültürel, sanatsal ve iletişimsel ihtiyaçlarına yönelik atölye programlarında usta öğretici ve yürütücüler, ilgi çekici ve yaratıcı atölyeleri çocukların duygu ve düşünce dünyasıyla buluşturacak. Çocuklarla Arkeoloji, Çocuklarla Felsefe, Çocuk Bilim İşliği, Renklerle Yaşamak, Evrim Atölyesi, Çocuklarla Astronomi ve Uzay İşliği, Sevgili Matematik, Kendi Filmini Yap, Robotik Atölyesi kültür merkezinde yıl boyunca yapılacak atölyelerden birkaçı.

HKÇKM içerisinde yer alana sergileme alanlarında ise çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sağlayacak sergiler, çocuk dostu sergileme ekipmanlarıyla yapılacak.

“AYDINLIK BİR GELECEK BIRAKMAK İÇİN”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nin açılışı ile ilgili şöyle konuştu: “Kadıköy Belediyesi, onlarca birim ve çalışma ile binlerce çocuğumuzla buluşuyor. Yaşamın her alanında çocuklarla yan yana olan Kadıköy Belediyesi, çocuklarla büyüyor ve birlikte geleceğe yürüyor. Geleceğimiz olan çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakmak için çalışıyor.

Çocukların mutlu, özgür ve üretken olduğu bir Kadıköy hedefiyle hayata geçirdiğimiz etkinlik ve mekanlarımıza bir yenisini daha katmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here