Karin Karakaşlı’dan hayallerini gökyüzüne çizen bir çocuğun öyküsü!

0
1229
Ucan Kiz Volante kpk ozl c

Hayallerini gökyüzüne çizen bir çocuğun öyküsü!
Gece Güneşi adlı öykü kitabıyla çok sevilen şair ve yazar Karin Karakaşlı’dan küçük okurları için muzip ve sıradışı bir öykü! Yetişkinlerin sıkıcı, gri dünyasından uzaklaşmayı deneyen yazar, çocuksu düşlerin, tatlı telaşların, aykırı renklerin peşine düşüyor. Sevgi ve anlaşılma beklentisinin her yaş için önemli olduğunu anlatan kitap, sanatın iyileştirici gücünü hatırlatıyor. Başarılı illüstratör Merve Atılgan’ın özgün desenleriyle boyutlanan öykü, türlü nedenle canı sıkılan herkesi gülümsetecek güçte.

“Dünyada her şey çok sıkıcı geldiğinde, renklere sığınmayı seviyor Volante. Karmakarışık sırt çantasında hep, çeşit çeşit renkli boyalar, beyaz kâğıtlar ve bir de özel resim defteri var. Aslında bu, Volante’nin resimli günlüğü sayılır. Uzun cümleler kurmak yerine, çizmeyi seviyor.”

“Volante, “mükemmel” ablasından, sürekli ağlayan kardeşinden, hep bakışlarıyla konuşan annesinden farklı hissetmektedir. Sıkılınca ya uçtuğunu hayal eder ya da resim yapar. Anneannesine gitmek için havaalanında uçak bekledikleri o gün, ailesinin onu sevmediğini düşündüğü bir anda yanlarından uzaklaşıverir. Renkli çorapları, boyaları ve meraklı gözleriyle havaalanında dolanan Volante’nin karşılaştığı yeni insanlar, onun renkli düşlerini nasıl etkileyecektir?..”

Uçan Kız Volante
Yazar:Karin Karakaşlı
Resimleyen: Merve Atılgan
Editör: Müren Beykan
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

……………………………….

Karin Karakaşlı Kimndir?
İstanbul’da doğan Karakaşlı, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün ardından, Yeditepe Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Başka Dillerin Şarkısı (1999) ile başladığı öykü kitaplarının sonuncusu Yetersiz Bakiye (2015). Benim Gönlüm Gümüş (2009) ile başladığı şiir kitaplarının sonuncusu ise İrtifa Kaybı (2015). Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda 1994’te üçüncülük, 1995’te birincilik kazanan Karakaşlı, 1998 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görüldü. Küçükler için Gece Güneşi’ni (1. baskı: 2011, 13. baskı: 2018), gençler için de Ay Denizle Buluşunca’yı (1. baskı: 2008, 10. baskı: 2018) ve Köprü Kitaplar koleksiyonu için Dört Kozalak’ı (1. baskı: 2014, 5. baskı: 2018) yazan Karakaşlı’nın Asiye Kabahat’ten Şarkılar Dinlediniz (2016) adlı anlatısını, ilk çocuk romanı Konaktakiler (1 ve 2. baskılar: 2016) izledi. Uçan Kız Volante (2018) yazarın son çocuk kitabı.

………………

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here