Kitap Aşığı Seyfettin Özege Arşivi Hizmete Başlıyor

0
2260

Kitap ve kütüphane sevdalısı, hayatının büyük kısmını sahaflarda ve kütüphanelerde geçiren Seyfettin Özege Arşivi Hizmete Başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek Seyfettin Özege’nin kişisel Arşivinin Düzenlenmesi ve Hizmete Sunulması etkinliğine davetlisiniz.

4 Ocak Perşembe 2018 / Saat 14.00
Atatürk Kitaplığı Konferans Salonu
Adres : Miralay Şefik Bey Sok No : 6 Taksim-Beyoğlu/İstanbul
Telefon : 0212 249 95 65 – 0212 249 09 45

Panel
Konuşmacılar:
Ramazan MİNDER
Tuba ÇAVDAR KARATEPE(Prof. Dr.)
Ekrem TAK(Doç. Dr.)
Özkan GÜNER

Sergi
Özege Arşivinden belgeler ve fotoğraflar

M.Seyfettin Özege (1901-1981) ömrünü Eski Harfli Türkçe basma kitapların bibliyografyası ve müelliflerin biyografilerine adamış müstesna bir şahsiyetti. Eski Harflerle Basılmış Türkçe Eserler Kataloğu’nu hazırlamak için genç yaşından itibaren hem bu kitapları satın alarak, satın alamadıklarının da bilgilerini her gittiği, gördüğü yerde kaydederek çalışmıştır. Kataloğunu hazırlarken Osmanlı Arşivi’ndeki belgelerden, kütüphanelerden faydalanmış ve doğru olduğuna kanaat getirdiği her türlü bilgi kaynağını son derece titiz ve sistematik bir şekilde kaydetmiştir.

Değerli kitap koleksiyonunu Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne bağışlayan Özege, kataloğun tamamlayıcısı olarak tasarladığı biyografik eserini tamamlayamadan vefat etmiştir.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Atatürk Kitaplığı tarafından satın alınan Seyfettin Özege arşivi, merhumun kişisel arşivinin sahaflara intikal etmiş halinin bir kısmıdır. Arşivin diğer kısmının da satın alma ve tasnif işlemlerinden sonra araştırmacıların hizmetine sunulması planlanmaktadır.

Düzenlenerek araştırmacıların hizmetine sunulan arşivin genel yapısını aşağıdaki belgeler oluşturmaktadır.

1. Seyfettin Özege’nin Eski Harflerle Basılmış Türkçe Eserler Kataloğu için hazırladığı tespit fişleri ile bunların prova baskıları,

2. Yukarıda adı geçen eserin ikinci bölümü için hazırladığı Yazar Biyografi fişleri, notları ile bu konudaki çeşitli kişilerle yapılan resmi ve özel yazışmalar,

3. Seyfettin Özege’nin özel hayatıyla ilgili çeşitli kartvizit, mektup, not kağıtları, hesap pusulaları, makbuzlar, muhtelif defterler, yazışmalar, hikaye taslakları ve fotoğraflar,

4. İhsan Arat, Neriman Balaban Arat, Affan Balaban, Ferihan Balaban, Sacide Balaban, Füsun Arat’a ait çeşitli yazışmalar.

5. Seyfettin Özege’ye ait olduğu tahmin edilen İş Bankası evrakı ile İhsan Arat’a ait Maliye Müfettişliği evrakı.

Olumsuz saklama koşulları ve zamanın etkisiyle yıpranmış, dağılmış ve muhtemelen kayba uğramış arşivde 11.428 kayıt (2926 latin harfli, 8316 Eski harfli belge) ve 186 fotoğraf ve bu kayıtlara ilişkin 43.702 poz dijital görüntü mevcuttur.

Seyfettin Özege’nin dünyasından önemli kesitleri bizlere sunan bu arşiv, aynı zamanda tarih, sosyal tarih, şehir araştırmaları, kurumsal tarih çalışmaları gibi alanlara da yararlı olacak bilgi ve belgeleri muhtevidir.

Arşive ulaşmak için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here