Kitap Okumak Ömrünüzü Uzatabilir!

0
500

Kitap Okumak Ömrünüzü Uzatabilir!

1992 yılından bu yana emeklilerin sağlığını her iki yılda bir inceleyen Health and Retrement Study’nin (HRS) verilerine göre, her gün en az yarım saat kitap okuyan yetişkinlerin hiç kitap okumayanlara göre ortalama 23 ay daha uzun yaşadıkları saptanmış.

Araştırma sonuçlarına göre, kitap okuyanlarla okumayanlar arasındaki tek fark yaşam uzunluğu da değil. Kitap okuyan kişiler okumayanlara göre daha az depresif, daha eğitimli ve daha varlıklı. Ayrıca kitap okuyanların çoğunluğu kadın. Bütün bu özelliklerin de yaşam uzunluğu üzerinde elbette önemli etkileri var. Tek olumsuz nokta kitap okuyanların daha fazla görme sorunu yaşaması.

Her ne kadar kesin bir şey söylemeseler de araştırmacılar kitap okumanın beyne kendini dinlendirme ve şarj etme olanağı verdiğini düşünüyorlar. Ancak bu etkiyi daha çok “derin okuma”nın sağladığı dile getiriliyor. Yani, yalnızca kelimelerin üzerinden geçtiğimiz değil karakterlerle ve kavramlarla etkin bir etkileşim kurduğumuz ve kitabın bize sunduğu bilgi üzerine düşündüğümüz okuma türü ile.

(Sevda Deniz Karalı- https://curiosty.com/…/reading-dealy-can-actually-add-a-ye…/)
Herkes İçin Bilim ve Teknoloji Dergisi /HBT sayı 29, 14 Eylül 2018, s. 22.
Kaynak: Prof. Dr. Bülent Yılmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here