“Kitap ve Kütüphane Üzerine Konuşmalar” Raflarda

0
759

“Kitap ve Kütüphane Üzerine Konuşmalar” Sefa Şahin Editörlüğünde Yayınlandı.

Marmara Belediyeler Birliği Kütüphane ve Bilgi Merkezleri Platformu’nun Eylül 2017 – Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği “Kebikeç Seminerleri” başlıklı konuşma dizisinin kitaplaşmış halidir.

“Türkiye’de kitap ve kütüphane çalışmaları nasıl yapılmaktadır? Mesleki sorunlara nasıl çözüm önerileri getirilebilir?” sorularıyla yola çıkan bu çalışma, yaşadığımız dönemdeki farklı kütüphanecilik perspektiflerine dair bir panorama oluşturmayı hedeflemektedir.

Kitaba katkıda bulunan, alanlarında önemli çalışmalar yapmış kütüphane ve bilim insanları, bir yandan Türkiye ve dünyadaki kütüphanecilik pratiği hakkındaki analizlerini, diğer yandan kendi deneyimlerini paylaşarak zengin bir birikim ortaya koyuyorlar. Okur, bu kitapta, Türkiye ve dünyadaki kütüphanecilik geleneklerine ve modellerine ilişkin bilgiler, “kitap” üzerine farklı bakış açıları ve araştırma yöntemlerine dair kişisel anlatılar bulacaktır. Farklı kuşaklardan ve farklı ekollerden kitap tutkunlarını bir arada bulabileceğiniz bir çalışma.

Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları, MBB tarafından gerçekleştirilen Kebikeç Seminerleri başlıklı konuşma serisi “Kitap ve Kütüphane Üzerine Konuşmalar” adıyla yayınladı.

İçeriği, Dünya Kütüphanelerinden Örnekleri Berrin Balkaş Yılmaz ve Selçuk Aydın, Sahaflık ve Sahafları Emin Nedret İşli, Kâğıt Restorasyonunu Nergis Ulu, Kitâbeler ve Mezar Taşı Kitâbelerini Süleyman Berk ve Nadir Eserleri Hüseyin Türkmen’in anlattığı ve kaleme aldığı yazılarla oluşturuldu. “Türkiye’de Kitap ve Kütüphane çalışmaları nasıl yapılmaktadır? Mesleki sorunlara nasıl çözüm önerileri getirilebilir?” sorularıyla yola çıkan bu çalışma, günümüzdeki farklı kütüphanecilik perspektiflerine dair bir panorama oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kitapta, Türkiye ve dünyadaki kütüphanecilik geleneklerine ve modellerine ilişkin bilgilerle, “kitap” üzerine farklı bakış açıları ve araştırma yöntemlerine dair kişisel anlatılarla karşılaşacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here