Meltem Dağcı “Küçük Koşucular” üzerine yazdı

0
1612

Hayallerine doğru koşan çocuklar: Küçük Koşucular

11 yaşındaki Liam, Harry Miller adındaki yaşlı komşusunu annesiyle birlikte ziyarete gitmek istemez. Çünkü o gün gençlik koşusunun belgesi eline geçmiştir ve bunun heyecanını yaşamaktadır. Ama bir yandan da annesinin kırmak istemeyen Liam ısrar sonucu, bakımevine yerleşmek üzere evinde son gününü geçirecek olan yaşlı komşusu Harry’e gitmek zorunda kalır. Annesi Harry’nin evde kalan eşyalarını toparlamaya yardım ederken bulduğu bir fotoğraf kimi anılarını hatırlamasını sağlar. Hoş bir tesadüfle karşılaşır Liam. Çünkü Harry, Liam yaşlarındayken koştuğu o inanılmaz koşuyu anlatmaya başlar. Eski günlerin hatıralarını annesiyle birlikte merakla dinlemeye çoktan başlamıştır. Harry acaba bakımevine taşınabildi mi, Liam’ın yarışmaya katıldığı gün aldığı bir haberle koşuyu nasıl tamamladı dersiniz?

Hayat koşusuna yeni çıkmış bir çocukla, koşunun sonuna gelen bir ihtiyarı aynı mahallede buluşturan İngiliz yazar David Almond başarmanın sadece zorlu geçen yollardan çok, mutlu ve güzel anılar biriktirmekten geçtiğini çocuklara yeniden hatırlatıyor. Kuşak farkının aslında hayallerimize yaklaşmak için bir engel olmadığını tam tersine çocuklara teşvik edici cesareti aşıladığını bizlere gösteriyor.

Koş Liam Koş!
Harry’nin yaşam koşusu üzerine yaptığı bu sohbet, Liam’ı oldukça derinden etkiler. Koşunun sonunda arkadaşının bitiş çizgisine Liam’dan önce varması, onu hiç üzmez, aksine mutlu eder. Çünkü onun amacı artık madalya kazanmak değildir.

Koşunun sonunda Liam’ın yaşama ve koşuya olan bakış açısı değişir. Bakış açısı değişen çocuk empati yapmaya başlar ve özgürdür. Bu anlamda Küçük Koşucular, hem estetik hem de sevgi dili açısından iyi bir yol göstericidir.

Yaşam bazen inişli çıkışlı yolları bize gösterse de kimi zaman ağır bazen ise hızlı koştuğumuz bir yoldan ibarettir. Kimi zaman uzun yol koşusu kimi zaman ilk yüz metresini hızlı koşacağımız bu serüven yaşam boyu devam edecektir. Önemli olan nasıl koştuğumuzdur. Liam’ın koşarken neler öğrendiği ve hayatına kattığı değerlerdir bu koşunun madalyası. Hem de ömür boyu taşıyacaktır. “ Küçük Koşucular “ bu yolu koşarken elimizde tutacağımız asıl madalyayı bizlere gösteriyor: Azmi, cesareti, yardımlaşmayı.

İşte bu yüzden Koş Liam Koş! diyebilirsiniz tıpkı sinema filmindeki gibi.

Kitabın yarısında siz de yarışa katıldığınızı hissediyorsunuz. Çünkü yazar David Almond’un kullandığı dil ve yalın anlatımıyla sizi hikâyenin yani yarışın içerisine çekiyor.

“ Sence? diyor anneme.

“ Bence ne, Harry?”

“ Sence, dedikleri gibi bir cennet var mı? Yeniden buluştuğumuz bir cennet?

“ Bilmiyorum Harry, ben de. Önemi de yok belki. Cennet budur belki. Ömrümüzün en güzel günlerinde yaşıyoruz cenneti belki, denize koştuğumuz o gün ve başka günler gibi. ”

 Günışığı Yayınevi’nden çıkan, Mine Kazmaoğlu’nun Türkçeye kazandırdığı ve editörlüğünü Müren Beykan’ın üstlendiği “Küçük Koşucular“ ödüllü resimleyici Salvatore Rubbino’nun özgün desenleriyle renkleniyor.

Meltem Dağcı

KÜNYE

Küçük Koşucular
Yazan: David Almond
Resimleyen: Salvatore Rubbino
Çevirmen: Mine Kazmaoğlu
Sayfa Sayısı: 98
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here