Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü Ayla Çınaroğlu’na Verilecek

0
947

EÇEV-Ege Çağdaş Eğitim Vakfı Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri
Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü

Ödül Töreni

11 Nisan 2019 Perşembe
Konferans Salonu I (Üst Kat İç Alan)
14.00-15.00
Söyleşi: “Ayla Çınaroğlu’nun Edebiyatla Yolculuğu”
Ödül Töreni: M. İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü
Yöneten: Y. Bekir Yurdakul
Konuşmacılar: Mavisel Yener, Mehmet Atilla
Düzenleyen: EÇEV-Ege Çağdaş Eğitim Vakfı

Değerli Konuklarımız,
Gülmece türünün yanı sıra ülkemiz çocuk ve gençlik yazınına da geride bıraktığı 107 (toplamda 157) yapıtla büyük katkı sunan, EÇEV’in etkinlik ve çalışmalarına da her zaman sevinçle katılan Muzaffer İzgü’nün adını taşıyan bir ödülün 2019 yılından başlayarak verilmesini, 5. ÇOGED (Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri) Düzenleme Kurulumuzun önerisiyle, Yönetim Kurulumuz, oybirliğiyle kabul etti.

Bütün yaşamını çocuklar güzel günler görsün diye çalışarak geçiren Muzaffer İzgü’nün adını, benzer çaba ve çalışma içinde olan yazın emekçileriyle birlikte geleceğe taşımak,
Çocuk ve gençlik yazınımızın yaşayan değerlerine, çocuklarımızın, gençlerimizin teşekkürüne aracı olmak,
Çocuklarımız için üreten günümüzün usta adlarını ülkemiz kamuoyunun (öncelikle öğretmenlerimizin, okurların, çocukların) gündemine yeniden sunmak… ereğiyle vereceğimiz ödül için Düzenleme Kurulumuzun belirlediği on (10) ad arasından, Türkiye ölçeğinde ve alanın ilgililerinden (akademisyen, çizer, editör, eleştirmen, kütüphaneci, öğretmen, şair, yayıncı, yazar…) oluşan 40 kişilik Seçici Kurulumuz, bireysel değerlendirmelerini yaparak oylarını yazmanlığımıza ulaştırdı.
Oylama sonucunda M. İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülümüzün ilkini “Çocuk yazını alanında ortaya koyduğu yapıtlar, alanın düşünsel sorunlarına yaklaşımı, konuyla ilgili uzun erimli emeği, yayın çalışmaları için…” Sayın Ayla Çınaroğlu’na sunmaktan büyük kıvanç duymaktayız.

Ödülümüzü simgeleyen heykeli, Heykeltıraş-Ressam Ekin Erman, EÇEV’e armağan olarak tasarladı/ hazırladı. Sayın Erman’ın ödüle ve tasarım sürecine ilişkin düşüncesi şöyle:
“Gülmece ve çocuk yazınımızın büyük adı Muzaffer İzgü, şeffaf bir insandı. Her zaman, her yerde, herkese karşı sevgi doluydu; içi dışı birdi. Hayattan/ insandan, hele ki çocuklardan aldığı ışığı çoğaltarak sunardı hepimize… Günün her saatinin ışığını ayrı kucaklar, ayrı devşirir; kendinde yoğurur, sunardı hayata… İçtendi İzgümüz… Camın tüm özelliklerini taşırdı. Onun yol arkadaşlarına, onun izini çoğaltan dostlarına böyle bir yontu düşünmemin gerekçesi işte bu içtenlik ve ışıklı yolculuktur.” Ekin Erman

Yasemin Reşidoğlu
EÇEV Yönetim Kurulu Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here