Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü Sahibini Buldu

0
1052

Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü
Ödülün ilk sahibi yazar Ayla Çınaroğlu.

5. ÇOGED (İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri) Düzenleme Kurulunun önerisi ve EÇEV Yönetim Kurulu’nun kararıyla 2019 yılından başlayarak gülmece türünün yanı sıra ülkemiz çocuk ve gençlik yazınına da geride bıraktığı 107 (toplamda 157) yapıtla büyük bir katkı sunan, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın etkinlik ve çalışmalarına her zaman sevinçle katılan/ katkıda bulunan Muzaffer İzgü’nün adını taşıyan bir ödülün verilmesine karar verildi.

Bütün yaşamını çocuklar güzel günler görsün diye çalışarak geçiren Muzaffer İzgü’nün adını, benzer çaba ve çalışma içinde olan yazın emekçileriyle birlikte geleceğe taşımak, çocuk ve gençlik yazınımızın yaşayan değerlerine, çocuklarımızın, gençlerimizin teşekkürüne aracı olmak, çocuklarımız için üreten günümüzün usta adlarını ülkemiz kamuoyunun (öncelikle öğretmenlerimizin, okurların, çocukların) gündemine yeniden sunmak amacıyla düzenlenen Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü adayları belirlenirken; yazın alanında ortaya konulan yapıtlar, başka dillerde yayımlanma, alanın düşünsel sorunlarına yaklaşım, konuyla ilgili uzun erimli emek, yayın çalışmaları vb. ölçütlerin yanında 70 yaş sınırı dikkate alınmıştır.

EÇEV İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Düzenleme Kurulu, anılan ölçütleri dikkate alarak her yıl yeniden belirleyeceği on kişinin adını, yine alanın ilgililerinden (akademisyen, çizer, editör, kütüphaneci, öğretmen, şair, yayıncı, yazar…) oluşturduğu 40 kişilik Seçici Kurul üyelerinin bireysel değerlendirmesine sundu.

Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatı’na Emek Verenler Ödülümüzün ilk oylama sonucunda Sayın Ayla Çınaroğlu, 40 kişilik Seçici Kurul üyelerinin bireysel değerlendirmesine sunucunda bu sene ki Muzaffer İzgü Çocuk ve Gençlik Edebiyatına Emek Verenler Ödülü’nü kazanmıştır.

Değerlendirmeniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

5. ÇOGED (İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Günleri) Düzenleme Kurulu

Seçici Kurul: Ahmet Büke, Prof. Dr. Ali Gültekin, Anıl Tortop, Asya Çağlar, Aydın İleri, Ayşe Yüksel Durukan, Aytül Akal, Betül Sayın, Doç. Dr. Canan Aslan, Çiğdem Gündeş, Çiğdem Sezer, Defne Ongun Müminoğlu, Dilber Koç, Dr. Fatih Erdoğan, Feridun Oral, Ferit Avcı, Füsun Çetinel, Dr. Gülden Uyanık Balat, Hacer Kılcıoğlu, Hatice Uğur, Keriman Güldiken, Koray Avcı Çakman, Mavisel Yener, Mehmet Atilla, Meral Karamuk, Mustafa Ruhi Şirin, Müge İplikçi, Müren Beykan, Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, Nurgül Ateş, Osman Torun, Özgür Danışman, Prof. Dr. Sedat Sever, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, Simla Sunay, Şengül Kıran, Y. Bekir Yurdakul, Yasemin Reşitoğlu, Yıldıray Karakiya, Zarife Biliz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here