Ölümünün 13. Yılında Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’e Vefa

0
5137

Ölümünün 13. Yılında Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’e Vefa… Aydın İleri Yazdı

Her mesleğin kahramanı vardır. Kütüphanecilik mesleğinin ülkemizdeki en önemli kahramanlardan birisidir Mustafa Güzelgöz nam-ı diğer Eşekli Kütüphaneci. Sadece kütüphanecilik kahramanı değildir. Bir aydınlanma kahramanıdır Güzelgöz.

Uzun meslek yaşamında başarılı çalışmalara imza atan Mustafa Güzelgöz, emekli olduktan sonra Ürgüp’te çocuklarıyla ve torunlarıyla mutlu bir yaşam sürdü. İlerleyen yaşına bağlı solunum yetmezliği nedeniyle 2005 yılı 18 Şubat günü yaşama veda eden Eşekli Kütüphaneci aramızdan ayrılalı 13 uzun yıl oldu. 18 Şubat Pazar günü Güzelgöz Ailesi, sevenleri Ürgüp’te mezarı başında Güzelgöz’ü andı.

Yaşarken tanışma olanağı bulamadığım, meslek duayeni Eşekli Kütüphaneci unutulmasın diye ölümümün 1. yılına armağan “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli kitabı yayına hazırlamıştım. Değerli televizyoncu Tayfun Talipoğlu’nun Güzelgöz ile yaptığı röportajın vcd’si kitabın yanında okurlara hediye edildi. Okur tarafından ilgi gören kitap yayınlandığı ilk yılda 2. baskısı yayınlandı. Üçüncü baskısı önümüzdeki aylarda yeniden raflarda olacak.

13. Ölüm yıl dönümünde benimde emeğimin geçtiği Güzelgöz için gerçekleşen vefalı çalışmaların bazılarını derledim.

Eşekli Kütüphaneci “Mustafa Güzelgöz” Türkçe Ders Kitabında (2017-2018)

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere ücretsiz dağıttığı Türkçe ders kitaplarında Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün hayatı ve köylere eşekleriyle götürdüğü kütüphanecilik çalışmaları okuma parçası olarak yer aldı. Öğrenciler Eşekli Kütüphaneci ile okuma parçası aracılığı ile tanıştı.

Kütüphaneci, yazar Aydın İleri tarafından hazırlanan “Eşekli Kütüphaneci Mustafa Amca” isimli okuma parçası 6. sınıf Türkçe Ders Kitabında 4. Tema “Bilim ve Teknoloji” başlığı altında 43. ve 44 sayfalarda yer aldı.

4. Temanın 2. okuma parçası olan yazı 2017 yılının son haftasında okunarak derslerde işlendi. “Öğrenci Çalışma Kitabı”nda okuma parçası üzerine hazırlanan alıştırma soruları çözüldü.

Kitabı incelemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.eba.gov.tr/ekitap?icerik-id=4886

Güzelgöz’ün İlk heykeli 2012 yılında İstanbul Maltepe İlçesinde, Maltepe Üniversitesi yerleşkesinin yer aldığı Marmara Eğitim Köyü’ne, İkinci heykeli 2017 yılında İstanbul Kartal İlçesi Meydanına dikilmiştir.

Marmara Eğitim Köyüne ve Kartal Meydanına Eşekli Kütüphaneci Heykeli Dikildi.

“Eşekle Gelen Aydınlık” isimli kitabın okurlarından ikisi Güzelgöz unutulmasın, gelecek kuşaklar Eşekli Kütüphaneci’yi tanısın diye kollarını sıvadı. Onunla ilgili her yazıda Ürgüp’te Eşeğiyle Güzelgöz’ün heykelini diktiler diyerek biter ve o yazılarda Ürgp’teki heykel diye benim Maltepe Üniversitesi bahçesinde çektiğim fotoğraf kullanılır. Bu gerçek olmayan bir efsanedir. Keşke Ürgüp’te heykeli dikilseydi.

Efsane Gerçek Oldu. Güzelgöz’ün Nevşehir’e dikilmeyen heykeli İstanbul’da iki yere dikildi…

İlk Heykel İstanbul Maltepe’de Marmara Eğitim Köyüne Dikildi. (2012)

2011 yılının 18 Nisan günü, telefonum çaldı. Telefonun ucundaki ses dünyaca ünlü heykel çalışmalarına imza atan, İzmir’de atölyesi olan Eray Okkan. Eray Bey, Maltepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Marmara Eğitim Kurumları Kurucusu Hüseyin Şimşek’in “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli kitabımı okuduğunu, çok etkilendiğini ve Güzelgöz gibi bir aydınlanmacının Marmara Eğitim Köyü’ne heykelinin dikilmesini istediğini söyledi. Eray Bey’in heykel için işbaşı yaptığını, benden heykel için arşivimdeki Güzelgöz fotoğraflarından göndermemi rica etti. Telefonun diğer ucunda mutluluktan uçan ben yerimde duramıyordum. Eşekli Kütüphaneci’nin heykeli benim yaşadığım ilçede, köklü bir eğitim kurumunun kampüsüne dikilecekti…

Marmara Eğitim Köyü’ne dikilecek “Eşekli Kütüphaneci” heykelini 7’den 77’ye herkes görecekti. Şehir efsanesine dönüşen Eşekli Kütüphaneci Heykeli gerçek oluyordu.

…Telefonu kapatır kapatmaz, arşivimdeki fotoğraflardan seçerek heykel sanatçısı Eray Okkan’a ilettim. Eray Bey’den günlerce heykel açılışı olacak diye merakla haber bekledim, ses seda çıkmadı. 2012 yılının ilk günlerinde Eray Okkan tarafından çalışılan heykelin Marmara Eğitim Köyüne dikildiğini öğrendim.

Güzelgöz’e vefa örneği gösteren değerli eğitim sevdalısı Hüseyin Şimşek, Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün heykelini Maltepe Üniversitesi’nin Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesinin girişine diğer fakülte öğrencilerinin de rahatça görebileceği bir yere diktirmişti. Başka bir kurum yöneticisi böyle bir çalışmayı reklama dönüştürüp şaşalı bir açılış yapabilirdi. Eşekli Kütüphaneci Güzelgöz’ün mirası doğru ellerdeydi.

İkinci Heykel Kartal Meydanına Dikildi. (2017)

Bu heykele vesile olanlardan biriydim. Kartal Belediye Başkanı, sayın Op. Dr. Altınok Öz’e belediye başkanı seçildiği ilk aylarda Kartallı Yazarlarla bir ziyaret gerçekleştirdiğimiz yazdığım “Eşekle Gelen Aydınlık” isimli kitabı imzalayarak hediye etmiştim. Heykele vesile olan diğer iki kişiden birisi 2017 yılında heykelin açılışını göremeden vefat eden sevgili Tayfun Talipoğlu idi. Üçüncü kişi de sevgili ağabeyim Sunay Akın’dır. En büyük etki ise Alınok Öz başkanın Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün hemşerisi olmasıdır. Altınok başkan Mustafa Güzelgöz hayranıdır. Her gittiği yerde örnek insan olarak Altınok Öz’ün Mustafa Güzelgöz’ü anlatıyor.

Op. Dr. Altınok Öz’ün heykel çalışmasına karar verince Kartal’a birçok heykel yapan sanatçı Yüksek Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu ile iletişim kurar. Niyazi Dedeoğlu yakın bir dostumun babasıdır. Aileden heykel çalışmasının haberi geldi. Eşekle Gelen Aydınlık kitabını Heykeltıraş Niyazi Dedeoğlu kısa sürede okudu. Bendeki arşivden fotoğrafları sanatçı ile paylaştım. Bronzdan yapılan 2,5 metre yüksekliğindeki heykel kısa sürede bitti. Aylarca Kartal’da dikilecek yer arandı. En güzel yer bir zamanlar Kartal İlçe Halk Kütüphanesi binasının olduğu yerdi. Yeşil alan yapılacak diye kütüphane yıkılmıştı. Çok üzülmüştü Kartal halkı. Kütüphanen,n eski yerine Eşekli Kütüphanecinin heykeli yakışacaktı. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi heykelin o alana konmasını izin vermedi. Bürokratik engellemeler uzun zaman aldı. 30 Nisan 2017 günü güneşli bir Pazar gününde Güzelgöz Ailesi, Kütüphaneciler, Kitapsever Kartal halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen törenle Kartal Belediyesinin yetki bölgesinde olan Meydanın görünen bir yerine Eşekli Kütüphaneci heykeli açıldı. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz büyük bir vefa görevini yerine getirdi.

Bugün Eşekli Kütüphaneci’nin ölümünün 13. yıldönümü.

Ölümünün 13. yılında Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ü saygıyla anıyor, vefa örneği gösteren Maltepe Üniversitesi Kurucusu sayın Hüseyin Şimşek’e, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Sayın Altınok Öz’e, heykellere emek veren sanatçılar Eray Okkan ve Niyazi Dedeoğlu’na aramızdan 2017 yazında aniden ayrılan sevgili Tayfun Talipoğlu’na emekleri için sonsuz teşekkür ediyorum.

Bir gün mutlaka Maltepe’deki Marmara Eğitim Köyüne yolunuzu düşürün eğitim köyünün her yanını saran heykelleri, özellikle eşeğinin sırtında elindeki fenerle aydınlık taşıyan Eşekli Kütüphaneci heykelini mutlaka görün, oradan Kartal’a geçerek Karta merkezdeki Anıt Heykelleri ve Meydanda sırtında kitap dolu sandığı olan Eşeğin ve Elinde kitabı olan Mustafa Güzelgöz’ün heykelini mutlaka görün.

Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’e saygıyla…

Aydın İleri / Kütüphaneci, Yayıncı, Yazar
aydinileri@gmail.com
@aydinileri

Fotoğraflar Aydın İleri arşivindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here