Online Çocuk Edebiyatı Festivali Bugün Başlıyor

0
562

Online Çocuk Edebiyatı Festivali Bugün Başlıyor

Online Çocuk Edebiyatı Festivali 16 – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında Goethe-Institut Istanbul, Kovan Ajans ve Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğinde düzenlenmektedir.

Açılış etkinliği: Çocuklarla Zor Konuları Konuşma Aracı Olarak Edebiyat

16 Kasım 2020 Pazartesi Saat:19.00

Zoom Link: https://zoom.us/webinar/register/WN_mB4KM4jlRQyck0xhi-OzIg

Çocuk Hakları Haftası’nda düzenlediğimiz Çocuk Edebiyatı Festivali’nin açılış etkinliğinde Türk ve Alman yayıncı ve yazarların, çocuklarla zor konuları konuşurken bir araç olarak edebiyattan nasıl faydalanabileceğimiz üzerine gerçekleştireceği sohbete davetlisiniz.

Alman yazar Anja von Kampen, Carlsen Yayınevi’nin deneyimli telif hakları sorumlusu Sylvia Schuster, Erdem Yayın Grubu genel yayın yönetmeni, akademisyen yazar Dr. Melike Günyüz ve Hippo Kitap’ın editörü ve telif hakları sorumlusu, yazar Ezgi Berk yayıncılık serüvenlerindeki deneyimlerini bizlerle paylaşıyor.

Çocuk edebiyatı yayıncılığında değişen trendler, çocukların güncel ihtiyaçlarını ne kadar göz önünde bulunduruyor? Edebiyat çocukların ruhsal ve bedensel bütünlüğünü korumasını nasıl destekler? Çocuk edebiyatı eserleri üretilirken çocuk hakları ne kadar göz önünde bulunduruluyor? Bugün çocukların en çok hangi tür kitaplara ihtiyacı var? Sizlerin de sorularınızla zenginleştirebileceğiniz etkinliğimiz çocuk edebiyatına gönül veren herkesin katılımına açıktır.

Moderasyon: Dr. Reimar Volker

Melike Günyüz, Dr. Öğretim Üyesi
Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış, İstanbul Üniversitesi’nde Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalında doktora yapmıştır.
İş hayatına editör olarak başladı. Yayın dünyasında sırasıyla editör, genel yayın yönetmeni ve CEO olarak görev yaptı. İbn Haldun Üniversitesi, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünü öğretim üyesi olarak görev yapan Melike Günyüz’ün çalışma alanları çocuk edebiyatı, yayıncılık ve editörlüktür.
Ulusal ve uluslararası ölçekte yayıncılık ve çocuğa yönelik birçok projenin koordinasyonunu yürütmektedir. Yazdığı masal kitapları Doğu’dan Batı’ya 15 dile çevrilmiştir.
Türk iş dünyasının en önemli STK’larından birisi olan MÜSİAD’ın ilk kadın yönetim kurulu üyesi olarak Türk siyasi hayatına yön veren birçok ekonomik, kültürel ve iş dünyasına ait raporların yayın sürecini yönetmiştir. Bir dönem Basın Yayın Birliği Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştür. Uluslararası YATEDAM/TURLA (Yurtdışı Telif Danışmanlık Merkezi) projesi koordinatörlüğü, Kültür Bakanlığı TEDA Danışma ve Değerlendirme Kurulu üyeliği, TÜBİTAK Popüler Bilim Yayın Danışma Kurulu üyeliği, 6. Ulusal Yayın Kongresi Düzenleme Kurulu üyeliği, Okuma Kültürü Çalıştay Başkanlığı gibi özellikle yayıncılık alanında birçok ulusal ve uluslararası görevde bulunmuştur.

Ezgi Berk
Orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğan Ezgi, park ve yeşilliklerin bol olduğu kreşlerde mutlu bir çocukluk geçirdi. Beton bahçeli ilkokulunda düşe kalka büyüdü. Ortaokulda da oyun oynamasına izin verildi, ama lisede hareketli teneffüs saatleri yerini, üniversite sınavı stresi ve çoktan seçmeli şıklara bıraktı. Hayalindeki üniversitede çok sevdiği tarih bölümünde okudu. Gitgide oyun oynamayı, gökyüzüne bakmayı unutan bir yetişkine dönüşüyorken kitapçının birinde çocuk kitaplarını keşfetti. Şimdilerde çocuk kitaplarıyla haşır neşir. Aynı zamanda okullarda, kütüphanelerde çocuklarla atölye çalışmaları yapıyor. Bol bol resimli kitap okuyan Ezgi, her akşam göğe bakıyor ve ejderhalara inanmaya devam ediyor. En büyük korkusu, bir sabah uyandığında kendini gerçek bir yetişkin olarak bulmak.

Anja vom Kampen Berlin’de film yapımcısı ve yazar olarak çalışıyor. 2012’de bir TV yapımında “Knietzsche” isimli çizgi karakter oluştu. Ondan beri dünyanın bu en küçük filozofu Anja’yla beraber zeki, sade ve eğlenceli bir şekilde hayatın önemli konuları hakkında düşünceler üretiyor. Knietsche’yle birlikte 70 seri, 9 kitap, yeni yetişen yazarlar için ücretsiz bir uygulama ve daha bir sürü şey ortaya çıktı. Knietzsche ödüller aldı, atölye çalışmaları ve okuma etkinlikleriyle dünyayı gezdi ve yeniden seyahat edebilmek için koronanın geçmesini bekliyor.

Sylvia Schuster, Almanya’nın kuzeyinde küçük bir şehirde büyüdü. Berlin’de hukuk okudu. Mezun olduktan sonra çalıştığı küçük işlerde telif hakları satışıyla tanıştı. Çalışırken ikinci üniversitesine başlayarak beş yıl sonra Amerikan Edebiyatı ve Avrupa Etnolojisi bölümlerini (“Popüler edebiyat ve 18. yüzyılda Amerika’nın ilk çok satarları” konulu master çalışmasıyla) bitirdi. Aufbau Yayınevi ve Gruner & Jahr Yayınevi’nde lisans bölümlerinde çalıştıktan sonra 2004’te Carlsen Yayınevi’nin aynı bölümünde işe başladı. İlk yıllarda çizgi roman, manga ve grafik romanların telif hakları alımı ve satışıyla ilgilendi. 2008’den beri ek olarak aynı yayınevinde çocuk kitaplarının çok çeşitli telif hakları işlerini yürütüyor.
Eşi ve kızıyla Hamburg’da yaşıyor.

Online Çocuk Edebiyatı Festivali 16 – 22 Kasım 2020 tarihleri arasında Goethe-Institut Istanbul, Kovan Ajans ve Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğinde düzenlenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here