Rize’nin İlk Kitabevi “Bizum Kitap-Kültür Evi” Açıldı

0
1714

Rize’nin İlk Kitabevi “Bizum Kitap-Kültür Evi” Açıldı

Rize’de uzun uğraşlar sonucunda açılan “Bizum Kitap-Kültür Evi” Rize’nin ilk kitabevi olarak hizmet vermeye başladı.
Kitabevinde, Türk edebiyatından, dünya edebiyatına uzanan kitapların yanı sıra tarih, felsefe, siyaset ve çocuk kitapları da yer alıyor.

Oyuncu/Yazar Ercan Kesal’ın açılış kurdelesini kestiği açılışa Rize halkının da büyük ilgi gösterdiği gözlemlendi.

Açılış konuşmasını yapan Sare Yazıcı, yaklaşık 2 senedir üzerinde projeler oluşturup konuşup düşündükleri kitabevinin açmanın mutluluğunu dile getirerek, kitabevinin bir ticari mekandan öte ‘Rize’deki kültürel boşluğu dolduran, edebiyat sanat alanında bir buluşma mekanı olmasını ve buradan her kesime ulaşmak istediklerini vurguladı.

“Hepinizin desteğiyle bu boşluğu doldurmaya çalışacağız. Genç, yaşlı, çocuk bütün Rize burada kitaplarımızı okuyup, sohbet edeceğiz, çayımızı içip kültürel tartışmalar yapacağız” diyen Yazıcı, herkesin yardımıyla kitabevinin kuşkusuz kültürel bir merkez haline geleceğini dile getirdi. İlde kültürel alanda, edebiyat ve sanat alanlarında büyük bir açlığın olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Kitabevi çalışmalarını başlattığımız gündem itibaren çok büyük bir ilgi ile karşılaştık. Kendi aralarında okuma günleri oluşturan kadınlarımız var onlar bize çok ilgi gösterdi ve okuma günlerini kitabevine taşımak istediklerini belirttiler, genç okurlarımızdan büyük bir ilgi geldi, ilde arayıp bulamadıkları kitapları söylediler, onlarla iletişim sağladık. Bu açıdan büyük bir açlığı gidermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Amaçlarının kitabevinin sürdürülürlüğünü sağlayarak devamlı olarak insan kazanmak olduğunu söyleyen Yazıcı ayrıca her ay bir katılımcı ile imza ve söyleşi günleri düzenleyeceklerini de belirtti.

Konuşmaların ardından Açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kesiminden sonra Bizum Kitap-Kültür Evinde Rize halkı ile beraber Ercan Kesal bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide ülkede sanatsal faaliyetlere yapılan baskı ve engellemeler konuşulduktan sonra Ercan Kesal katılan konukların kitaplarını imzaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here