“Rüştü Onur Şiir Ödülü” İlk Kez Verilecek!

0
1005
Rüştü Onur
Rüştü Onur

“Rüştü Onur Şiir Ödülü” İlk Kez Verilecek!
Devrek Belediye Başkanlığı tarafından, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK)’nin desteğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Rüştü Onur Şiir Ödülü’ne başvurular başladı.

Yarışma katılım koşulları şöyle:

Yarışmanın Amacı

Rüştü Onur adını yaşatmak; Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni şiirler ve adlar kazandırmak.

Yarışma Koşulları

Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.

Ödüle, 1 Ocak 2020 – 1 Temmuz 2021 tarihleri arasında yayımlanan kitaplar ve dosya dalında (kitap oylumundaki) yayımlanmaya hazır dosyalar katılabilir.

Ödüle başvuru 19 Nisan 2021 tarihinde başlayacak ve 1 Ağustos 2021 tarihinde sona erecektir.

Ödül; kitap ya da dosya dalında bir kişiye verilecektir. Gerekirse “jüri özel ödülü” de verilebilir.

Yarışma sonuçları 1 Kasım 2021 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni 2 Aralık 2021 tarihinde Devrek’te yapılacaktır.

Yarışmada birinci olana 2.500 TL ve plaket verilecektir.

Ödüle katılacak kitap ve dosyalar, 6 adet olarak, katılımcının kısa özgeçmiş, adres ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 1 Ağustos 2021 tarihine kadar; İbrahim Tığ, Devrek Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Alanı Devrek-Zonguldak (0533 646 1706) adresine elden, posta veya kargo yoluyla ulaştırılacaktır. Posta ve kargo gecikmelerinin sorumluluğu sekreteryaya ait değildir.

Ödüle, Otuz yaşından gün almamış şairler katılabilir.

Ödül seçici kurulu

Mehmet Yaşar Bilen (Eleştirmen-Yazar / Jüri Başkanı)
Halil İbrahim Özcan (PEN Türkiye 2. Başkanı)
Ayten Mutlu (Şair-Yazar)
Hüseyin Alemdar (Şair-Yazar)
İbrahim Tığ (Şair-Yazar)
….


Rüştü Onur Kimdir?

Onur, 3 Ağustos 1920 tarihinde Devrek’te doğdu. İlköğrenimini burada, ortaöğrenimini de Zonguldak’ta tamamladıktan sonra Kastamonu’da başladığı lise öğrenimine Zonguldak’ta devam etti. Zonguldak Çelikel Lisesi 2. sınıfında iken hastalığının (verem) artması nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Ereğli Kömür İşletmelerinde (EKİ) maliye varidat (gelirler) memur muavini olarak çalışmaya başladı. Hastalığı şiddetlenince, önce üç ay Zonguldak’ta, sonra da Heybeliada Sanatoryumunda tedavi gördü.

İstanbul’dan Zonguldak’a dönerken Anafarta Vapuru’nda, annesi Ünyeli, babası ise Bitlis Eşrefhanoğulları sülalesinden olan Mediha Sessiz adlı bir kızla tanıştı. Bu tanışma, iki gencin hayatını değiştirdi. Rüştü Onur biraz iyileşince Zonguldak’taki memuriyet görevine döndü. Onur, yolculuk sırasında aşık olduğu Mediha’yı unutmadı ve genç kadınla yazışmaya başladı.

Mediha’yla 18 gün evli kaldı Rüştü Onur ile Mediha 7 Ağustos 1942 tarihinde Zonguldak’ta dayısının evinde nişanlandı. 15 Ekim 1942 tarihinde Beşiktaş Evlendirme dairesinde nikahları kıyıldı ve Medihaların Beşiktaş’taki evlerine yerleşti. Evliliklerinin 18. gününde Mediha karın zarı iltihabından öldü (2 Kasım 1942). Onun ölümüne çok içerleyen Rüştü de ondan tam bir ay sonra 2 Aralık 1942 tarihinde ciğerlerinden gelen kanla boğularak yaşama veda etti. İki sevdalı, İstanbul Ortaköy Mezarlığında “Boğaz’ın lacivert sularına bakan” bir sırtta yan yana yatmaktadır.

Rüştü Onur, kısacık ömrüne az sayıdaki ama kendine özgü tekniği ve üslubu olan şiirleri sığdırmış, “Garip Akımı”nın önemli temsilcilerinden biri olarak edebiyat tarihimizde yerini aldı. İlk hamurunu Zonguldak’ta Edebiyat öğretmenliği yapan, dostu Behçet Necatigil’in yoğurduğu Onur, yakın arkadaşları Muzaffer Tayyip Uslu ve Kemal Uluser’le Zonguldak ve edebiyat dünyasının simgesi haline geldi. Yeni İnsanlık, Varlık, Ses, Bağ, Servet-i Fünun, Ocak, Kara Elmas, Yeni Zonguldak, Gündüz ve Değirmen adlı dergilerde, şiir, hikaye ve denemeleri yayınlanan Rüştü Onur, dönemin önemli edebiyatçıları; Abdülbaki Gölpınarlı, Oktay Rıfat, Necati Cumalı, Salâh Birsel, Oktay Akbal, Müfide Güzin Anadol ve İbrahim Behçet Kalaycı ile arkadaşlıklar kurdu. Onur’un şiirlerinde yaşam ile ölüm hep bir bütün teşkil eder. Onu, Zonguldak’ın saçak altındaki maden işçileri, çocukları, kenar mahalle insanları, kuşları ve denizi yakından ilgilendirip hüzünlendirmiştir. Bu tutum da Onun edebiyatımızda haklı yerini almasını sağlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here