TKD Genel Başkan Ali Fuat Kartal’ın Kütüphane Haftası Mesajı

0
830

Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Ali Fuat Kartal’ın 56. Kütüphane Haftası Kutlama Mesajı

Sevgili Meslektaşlarım.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 30 Marta – 5 Nisan 2020 tarihleri arasında kutlamayı planladığımız 56. Kütüphane Haftası proğramımız malum küresel Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

Haftanın proğramının hazırlanmasında Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, ÜNAK, ANKOS, Goethe Enstitüsü, Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Ankara Üniversitesi BBY, Hacettepe Üniversitesi BBY ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi BBY Bölümlerinden arkadaşlar görev almışlardır.

“Şehir Kültürü ve Kütüphaneler”
ana teması altında Şehir kültürüne; kütüphanelerin ve kitap evlerinin katkısını farklı yönleri ile ele alacağımız toplantıları maalesef gerçekleştiremeyeceğiz.

Kütüphanelerimiz okuyucularımıza kapalı olsa da teknolojiye en hızlı uyum sağlayan meslek gruplarından biri olarak elektronik ortamda hizmet vermeye devam etmekteyiz. Üniversiteler kütüphanelerimiz üzerinden uluslararası bir çok yayınevi ve veri tabanı üreticisi, elektronik kitaplarını ve dergilerini arşivleri ile birlikte kullanıma açtı.

Böylesine büyük bir krizi tek başına merkezi hükümetten birşeyler bekleyerek aşmanın mümkün olmadığını biliyoruz. O nedenle bu zor günlerde kütüphaneciler olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirme çabası içersindeyiz.

Bu vesile ile 56. Kütüphane Haftası proğramının hazırlanmasında emeği geçen ve konuşmacı ya da panelist olarak görev almayı kabul eden tüm kişilere teşekkür ediyoruz.

Yurttaşlarımıza sağlıklı günlerde bilgi sunmak dileğiyle sevgili meslektaşlarımızın ve halkımızın 56. Kütüphane Haftasını kutluyor saygılarımızı sunuyoruz.

Ali Fuat Kartal
Türk Kütüphaneciler Derneği
Genel Başkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here