Uluslararası PEN Başkanlığına Burhan Sönmez Seçildi

0
179

PEN – Yazarımız Burhan Sönmez Uluslararası PEN Başkanı seçildi.
Sevinçliyiz. Kutluyoruz.
Kuruluşunun 100. Yılını kutlayan Uluslararası PEN Yazarlar Birliği’nin dört gün süren ve önceki gün sona eren “100. Yıldönümü Kongresi”nde Burhan Sönmez yeni başkan seçildi. Diğer iki adayı, çoğu Latin Amerika merkezlerinin adayı olan Nikaragualı Gioconda Belli ve Afrika’daki merkezlerin büyük desteğini alan Nijeryalı Ben Okri gibi yazarları geride bırakan Burhan Sönmez, kitapları 42 dile çevrilmiş bir yazar olmanın yanı sıra, son dönemlerde Uluslararası PEN Yönetim Kurulu’nda görev almış, PEN Türkiye, PEN İngiltere ve Kürt Pen’inin de üyesi. İnsan haklarını savunan bir hukukçu. Üyemiz Burhan Sönmez’i kutluyoruz.
5 Ekim 1921’de İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ve John Galsworthy tarafından “Edebiyat sınır tanımaz” felsefesiyle Londra’da kurulan Uluslararası PEN tüm kıtalarda 152 merkeze yayılmış durumdadır. Amacı edebiyatı yüceltmek ama aynı zamanda düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, korumaktır.
20-25 Eylül’de çevrimiçi yer alan 100. yıl kongresinin bitiminde son dönem başkanı Jennifer Clement’ten bayrağı teslim alırken ve kongreye katılan tüm PEN üyelerine teşekkür ederken Burhan Sönmez şöyle diyordu: “Uluslararası PEN özgür ifadenin savunucusu ve risk altındaki yazarlar için bir sığınaktır. Bu bilinç ve sorumlulukla görevi teslim alıyorum.”
Sevinçliyiz ve üyemiz Burhan Sönmez’i bu büyük başarısından dolayı kutluyoruz.
PEN Türkiye Yazarlar Derneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here