Yalova Üniversitesi Kütüphane Topluluğu Kuruldu

0
993

Yalova Üniversitesi Kütüphane Topluluğu (YUKUT) Kuruldu

Yalova Üniversitesi Öğr. Gör. Ramazan Yener’n YUKUT hakkındaki duyuru metni aşağıdaki gibidir.

“Yalova Üniversitesi Kütüphanesinin faaliyetlerini genişletmek, verilen hizmetlere ve yapılacak faaliyetlere kullanıcıların katılımını artırmak, kütüphane ile tüm kullanıcılar arasında etkin iletişim sağlamak ve köprü vazifesi görmesi amacıyla bir öğrenci kulübünün desteğine ihtiyacımız olduğunu düşündük. Üniversitemizde Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü olmadığı için, üniversitenin farklı bölümlerinden gelişime açık öğrencileri bir araya getirerek bu doğrultuda kütüphaneci arkadaşlarımızla birlikte Yalova Üniversitesi Kütüphane Topluluğu olan YUKUT’un kurulmasını sağlamış olduk.

Danışmanlığını yürüteceğim YUKUT’un amacı, kütüphanenin sunduğu hizmetlerin doğrudan kullanıcıya ulaşması için tanıtım faaliyetleri yürütmek ve çeşitli etkinlikler organize ederek kullanıcıların kütüphaneye daha çok gelmesini sağlayarak kütüphane kullanma alışkanlığı elde etmelerini sağlamaktır. Ayrıca YUKUT, öğretim dönemleri boyunca kullanıcılar için yapılacak olan tüm eğitimlerin tanıtımında ve katılımında kütüphanemizin gönüllü elçisi olacaktır.
YUKUT’un çalışmalarındaki ana hedef kullanıcıları hem niceliksel olarak artırmak hem de niteliksel olarak güçlendirmektir. Bize göre güçlü kullanıcı, güçlü kütüphane demektir.

YUKUT ilk olarak Kütüphane haftalarımızın klasikleşen ve farkındalık oluşturmak için vazgeçilmez etkinliği olan okuma etkinliğini #YalovaÜniversitesiOkuyor sloganıyla üniversite bahçesinde yapacaktır.

Önümüzdeki süreçlerde yapılması planlanan diğer etkinliklerden bazıları ( Bazı faaliyetleri hali hazırda kütüphane olarak yapmaktayız)

Yabancı öğrencilerin entegrasyonu, yerli öğrencilerin yabancı dil gelişimi ve kültürel gelişimi amacıyla “Haftalık Language Exchange Toplantıları”
Haftalık Kitap/Şiir Okuma Grup Toplantıları
Bilgi Okuryazarlığı Eğitimleri
Tez/ Makale Yazımı Eğitimleri
İntihal ve Etik Eğitimleri
Kütüphane Gezileri
Çeşitli Yarışmalar ( Satranç Turnuvası vb.)
Sinema Günleri
Yazar- Okur Buluşmaları
Fikir Atölyeleri
Sosyal Buluşmalar
Hepsini bu dönemde yapmamız mümkün olmayabilir ancak genel olarak yapmak istediğimiz faaliyetler hakkında bilgi vermek ve bu fikirlere ilgi duyabilecek meslektaşlarımızın, kendi kütüphane faaliyetlerini, kullanıcılara daha hızlı ve daha yoğun katılımlı şekilde ulaştırabilmeleri adına ufak da olsa bir fikir olsun diye paylaşmak istedim.

Öğr. Gör. Ramazan Yener
Yalova Üniversitesi”

Yalova Üniversitesi Kütüphane Topluluğu’nun kuruluşunu kutluyor.
Başarılı çalışmalar diliyoruz.

#OkumaAjansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here