Yazar Aytül Akal’ın kaleminden ”Dünya Çocuk Kitapları Haftası”

0
330
Aytül Akal

Yazar Aytül Akal’ın kaleminden ”Dünya Çocuk Kitapları Haftası”…

”Çocuklarımızın severek okuduğu kitapları biz de okuyalım; böyle bir hakkımız var, kullanalım.”

Çocuk edebiyatındaki 30. yılını kutlayan Aytül Akal’dan, ”Dünya Çocuk Kitapları Haftası”nın anlam ve önemi üzerine görüşlerini aldık.

Kasım ayının ikinci haftasını ”Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlama önerisini ilk kez 1917’de getiren kütüphane yöneticileri kuşkusuz ki artık hayatta değildirler. Ama çocuk kitaplarının önemini bilenler tarafından sevinçle karşılanan bu önerilerinin, yıllar içinde dalga dalga tüm dünyaya yayılarak etkisini sürdüreceğini daha o yıllarda tahmin etmiş olmalılar.
Yine bu güzel hafta içindeyiz. Aslında hatırlatma haftası bu yalnızca. Yoksa ister yetişkin ister çocuk olsun, hayatın her gününü çocuk kitaplarıyla iç içe geçirmek için çok neden var. Hayata dair ipuçları verir, kişiliği zenginleştirir, sorunları çözmede yol gösterir, özdeşimi güçlendirir, başkalarını ve kendimizi anlama yeteneği edinmemizi sağlar; bütün bunları yaparken eğlendirir, gülümsetir, insana kendini iyi hissettirir çocuk kitapları. Büyüdük diye çocuk kitaplarından mahrum bırakmayalım kendimizi. Çocuklarımızın severek okuduğu kitapları biz de okuyalım; böyle bir hakkımız var, kullanalım.

Çocuklar okuyor… İlgisini çekecek konularda, akıcı bir dille yazılmış, heyecan verici bir kitapla buluştuklarında okuyorlar. Son sayfalara geldiğinde kitap bitiyor diye üzülen çocuklar tanıdım. Ancak, kitaplara erişilebilirlik önemli, bunun için de devlet desteği gerekli. Kâğıt fabrikalarının yeniden kurulması, kitap basımında kullanılan malzemelerin dışa bağımlılıktan kurtarılması gerekir. Belki ”Dünya Çocuk Kitapları Haftası”, ülkemizde bu konuda da bir hatırlatma olarak kabul edilmeli.

Uygar toplum olmanın başka yolu yok; okumalıyız. Çocuk kitaplarıyla başlamalı ve hiç bırakmamalıyız; hayatı anlamak, geleceği aydınlatmak için.

Kaynak: Tudem Yayınları 2021 Kasım Ayı Bülteni

….

Aytül Akal Kimdir?

Büyüyünce yazar ya da şair olmak, Akal’ın çocukluk düşüydü. İzmir Amerikan Koleji’nden mezun oldu ve 1973 yılından sonra, Hayat Mecmuası’nda yazmaya başladı. Öyküleri, masalları, şiirleri, birçok dergi ve gazetelerde yayımlandı. Aynı süreçte köşe yazıları yazdı, röportajlar yaptı. 1982 yılında şiirlerini topladığı ilk kitabı “Kent Duygusu”ndan sonra, 1991’de masallarını topladığı ilk çocuk kitabı “Geceyi Sevmeyen Çocuk” yayımlandı. Aytül Akal, o tarihten sonra çocukların büyülü dünyasına dalarak, yalnızca çocuklar ve gençler için yazmaya başladı. 1991’den bu yana konferanslar vererek, kitaplarını imzalayarak, çocuklarda okuma kültürünün yerleşmesine katkı vermeye çalıştı. Aynı zamanda sosyal projeler geliştirip gerçekleştirdi, çocukların kişilik gelişimi ve kendilerini tanımaları konusunda çalışmalar yaptı. Öyküler, masallar, şiirler, oyunlar, romanlar olmak üzere, yayımlanmış 150’yi aşkın kitabından pek çoğu, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Macarca, Farsça ve Bulgarcaya çevrilerek yurt dışında yayımlandı. Aytül Akal TEDA Projesi Kapsamında Türkiye’den kitapları çevrilen yazarlar içinde en çok kitabı çevrilen yazarlar sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Akal aynı zamanda ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) tarafından 2010 ALMA (Astrid Lindgren Anma Ödülü) Türkiye adayı olarak gösterildi. Aytül Akal, 2016 yılının Nisan ayında, Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin TET 2015 İhracat Başarı Ödülleri Töreni’nde, Yurt Dışında En Çok Eseri Yayımlanan Yazar Ödülü’nü aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here