Yazar Aytül Akal’ın Okul Anıları Kitap Oldu

0
618

“KİM DEMİŞ YARAMAZIM DİYE”
ÇOCUKLUK DÜŞÜNÜ GERÇEKLEŞTİREN YAZAR AYTÜL AKAL’IN OKUL ANILARI

Okul yıllarınızdaki anılarınızı ne kadar hatırlıyorsunuz? Tahtaya kalktığınız ilk anı, ilk arkadaşınızı, kıskançlığınızı ya da sonsuz bir dostluğun temellerinin atıldığı o günü… Yazar Aytül Akal, okul anılarını Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Kim Demiş Yaramazım Diye kitabında okurla paylaştı. Aytül Akal’ın ilkokul, ortaokul ve lise yıllarından seçtiği anılar, okul yıllarının değerini bir kez daha hatırlatırken, çocukları da gelecek için düş kurmaya cesaretlendiriyor…

Meğer okulda yaşananlar hiç unutulmuyormuş… Üstelik sevinçli ya da üzücü, gurur verici ya da utandıran her olay insanın kendini anlaması, gelişmesi ve dünyayı daha iyi kavraması için paha biçilmez bir sınavmış.

Öyküleri, romanları ve şiirleriyle çok sevdiğimiz yazar Aytül Akal, bu kez baş karakter olarak kendini seçti ve çocukluğunu kaleme aldı! Çocukluk düşünü gerçekleştirerek edebiyatın peşine takılan yazar Aytül Akal’ın okul anıları, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Kim Demiş Yaramazım Diye kitabında okurla buluştu.

OKUL ANILARI UNUTULMUYOR…
Yazarın ilkokul, ortaokul ve lise anılarında neler var neler: İlk arkadaşlıklar, başarılar/başarısızlıklar, şiirler/yazılar, küçük yalanlar, mutluluklar, heyecanlar… Okurken hem eğlenecek hem de bir edebiyatçının yazma serüvenindeki çocukluk izlerine tanıklık edeceksiniz.

Aytül Akal’ın ilkokul, ortaokul ve lise yıllarından seçtiği anılar, hem bir yazarın okul çağındaki kırılma anlarını hem de “kendisi gibi” olmayı anlatıyor. Kim Demiş Yaramazım Diye, çocukları gelecek için düş kurmaya cesaretlendiriyor… Kitabı okuduktan sonra belki siz de okuldaki anılarınızı, arkadaşlarınızın isimlerini, okul numaralarını not almaya başlayabilirsiniz!..

KİM DEMİŞ YARAMAZIM DİYE
Yazan: Aytül Akal
Resimleyen: Gül Sarı
Yayınevi: Redhouse Kidz
Yaş Grubu: 9 yaş ve üzeri

Aytül Akal Kimdir?
Sihirli değneğiyle dilekleri gerçeğe dönüştüren peri kızına özenen Aytül Akal, uzun yıllar boyunca çocukluk düşünü gerçekleştirmenin hayalini kurdu. İzmir Amerikan Koleji’ni bitirir bitirmez, edebiyatın peşine takıldı ve 1974’ten başlayarak, çeşitli dergilerde yazılar yazdı, röportajlar yaptı. Ama o ille de ‘kitap’ yazmak istiyordu.

1981’de, Kent Duygusu başlıklı ilk şiir kitabını yayımladı.
Ama o hâlâ aradığı kitabı bulamamıştı. Sonunda bir gün ayağı kaydı ve çocukların dünyasına düşüverdi. Oooo, ne eğlenceli bir ortamdı burası, Akal sanki oradan hiç çıkmamış gibiydi…
Ve işte, çocuklar için yazdığı ilk eseri Geceyi Sevmeyen Çocuk 1991 yılında yayımlandığında, bundan böyle çocuklar ve gençler için yazmaya karar verdi ve yıllar yılı kitabını arayan sihirli değneğini, tavan arasına kaldırdı.

Akal çocuklar ve gençler için öyküler, şiirler, masallar, romanlar ve oyunlar yazıyor, sosyal projeler hazırlıyor. Dergi ve gazetelerde kitap tanıtım ve eleştirileri, yazar, çizer ve çevirmenlerle röportajları yayımlanıyor; öyküleri, masalları ve şiirleri ders kitaplarında yer alıyor.

Kitapları Almanca, İspanyolca, Farsça, Bulgarca, Arapça, Azerice, Macarca ve İngilizceye çevrilerek yurtdışında yayımlandı ve dünyanın çocuk edebiyatı alanında en büyük ödülü olan ALMA Ödülü’ne (Astrid Lindgren Anma Ödülü) Türkiye’den üç kez aday gösterildi.Kim Demiş Yaramazım Diye, yazarın 182’inci ve anılarının yer aldığı tek otobiyografik kitabı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here