Yedi Yetmiş Dergi “Adile Naşit” Özel Saysıyla Yeniden Okurlarıyla

0
1242

Yedi Yetmiş Dergi “Adile Naşit” Özel Saysıyla Yeniden Okurlarıyla

Basılı yayın hayatını sonlandırmak zorunda kalan Yedi Yetmiş Dergi, Tersine Dünya Okulu gönüllüleri ve çocukların katkılarıyla, Redaksiyon Yayın Kolektifi bünyesinde 1 Ağustos’ta çocuklarla yeniden buluşuyor.

Yedi Yetmiş Dergi yeniden okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. 2 yıl önce yayın hayatına başlayan ve çocuklar için içerik üreten kültür-sanat-edebiyat dergisi Yedi Yetmiş, 9 Şubat 2018’de maddi imkansızlıklar nedeniyle basılı yayın hayatına son verdiğini ve e-dergi olarak devam edeceklerini duyurmuştu.

Dergi tarafından yapılan yeni açıklamaya göre Yedi Yetmiş’in basım ve dağıtımına Redaksiyon Yayın Kolektifi’nin desteğiyle devam edilecek. Tekrardan basılı şekilde iki ayda bir çıkacak Yedi Yetmiş Dergi’nin editörü Sevi Zeybek, “Abonelikler ve Redaksiyon Yayın Kolektifi ile dağıtımına devam edeceğiz. Dergimizi çocuklarla buluşturmak için mümkün olan her kanalı deneyeceğiz.” dedi.

Zeybek, çocuklara yönelik dergilerin önemini vurgulayarak, “Kültür, sanat, edebiyat alanında çocuk yararını gözeterek bu işi yapan basılı formatta bir dergi Türkiye’de maalesef yok, bu nedenle Yedi Yetmiş Dergi’nin ayrı bir önemi olduğunu düşünüyorum. Basılı bir şekilde düzenli olarak devam etmesi önemli” şeklinde konuştu.

Amaçlarının kültür, sanat ve edebiyatı çocuklarla buluşturmak olduğunu ifade eden Zeybek planlarını şöyle aktardı: “Dili daha çocuk odaklı olacak ve çocuklardan gelenlere daha fazla yer vereceğiz. Farklı oyunlar ve içeriklerle de siteyi aktif olarak kullanmaya çalışacağız.”

Yaz tatili sayısı
Yaz tatiline denk gelecek ilk sayıda çocukların yaz tatilini eğlenerek geçirmesi için oluşturulan içerikte ailelerle birlikte de gerçekleştirilebilecek çeşitli etkinlikler, kitap ve film önerileri olacak. Onur Behramoğlu, Ahmet Büke, Kadriye Bakşi gibi yazarların yanı sıra Tersine Dünya Okulu gönüllülerinin ve çocukların katkılarıyla zenginleşecek içerik bundan sonraki sayılarında da çocuk edebiyatı yazarlarıyla devam edecek.

‘Güzel zamanlardı’
Yedi Yetmiş, AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın Adile Naşit ile ilgili “Adile Naşit’in ninni okuduğu o Türkiye bizim için tam bir kâbustu” sözlerine tepki olarak 15. sayıda Adile Naşit dosyasıyla çıkacak. Zeybek, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Bu dosyada Adile Naşit Teyzemizi tanıyacağız. Masallarından ve filmlerinden repliklerini derlemeye çalışacağız. Bizler Adile Naşit’in masallarıyla büyüyen çocuklar olarak aslında en kıymetli günlerimizi yaşıyorduk o zaman. Bu sayımızda masalcı teyzemizi çocuklarla buluşturarak o güzel günlerimizi ve Adile Teyzemizi anmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here