Z Dergisi 5. Sayısı “Kütüphane” Temasıyla Yayınlandı

0
274

Kütüphaneleri Seviyoruz!
Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayınlanan Z Dergisi
5. sayısını Kütüphane temasına ayırmış.
Arşivlik bir çalışma olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. @zeytinburnubld @Z_Dergi

Buraya tıklayarak dergiyi PDF olarak indirebilirsiniz.

KÜTÜPHANELERİ SEVİYORUZ
Z dergisinin Kütüphane temalı sayısına hoşgeldiniz.
Bu sayımız da, ümit ederiz ki, sizinle karşılaştıktan kısa süre sonra —denize karışan ırmak gibi— bir kütüphanenin parçası olacak. Daha önce oraya yerleşen kitap ve dergilerin yanında kendine yer bulması, orayı benimsemesi, komşularının da onu benimsemesi, işgal ettiği yerin
hakkını vermesi, yük olmaması, kütüphaneye kendi cirmince değer katması, varlığı ile sevince vesile olması, kendi kaderini kütüphanenin kaderine bağlaması önemli. Kütüphaneyi anlatan bir yayın olarak bu sayının üzerinde ciddi bir sorumluluk var.
Tarihe ‘kütüphaneden önce – kütüphaneden sonra’ diye bakarak, önce kütüphaneye çıkan yolu izledik. Sonra en eskilerinden başlayarak,
insanlık birikiminin odak noktaları olmuş Doğu ve Batı kütüphanelerini ziyaret ettik. Geçmişten miras aldığımız kütüphanelerimize kapıdan selam verirken bazılarının kapı kitabelerini okuduk. Bugün ülkemizin kültür hayatında dikkate değer yer tutan kurum kütüphanelerine,
ardından dünyanın büyük kütüphanelerine, son olarak, ilham verici yeni nesil kütüphanelere uğradık. Kütüphane kuranları ve yaşatanları minnetle anıyoruz.
En üzücüsü; yanan, yakılan, yıkılan, yağmalanan, heba edilen kütüphaneler. Neler yokluğa karıştı.. Bir kısmını hiç bilemeyeceğiz.
Hizmetleriyle tarihimize isimlerini yazdırmış kütüphanecilerimizi ve —bazıları kamu kullanımına açılmış— şahsî kitaplıklarının zenginliğiyle tanınan bilim kültür insanlarımızı yad ettik.
Bukitaplarınhepsiniokudunuzmu mağdurlarının kulaklarını çınlattık. Kitaba, kütüphaneye dair geniş literatürden küçük bir derleme yaptık. Kütüphane deyince akla gelebilecek ayrıntılara yer vermeye çalıştık.
Dergimiz faydalı ve güzel olsun diye özen ve gayret gösterdik.
Hatalarımız eksiklerimiz affola. Zevkle okumanızı dileriz.
Murat D. Çekin
Yayın Yönetmeni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here